Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za piractwo stracisz komputer i dane

0
Podziel się:

Posiadanie nielegalnego oprogramowania na domowym komputerze może oznaczać, że w razie zatrzymania przez policję utracimy nie tylko komputer, ale nawet zapisane na nim dane.

Za piractwo stracisz komputer i dane
(PAP/ EPA)

Posiadanie nielegalnego oprogramowania na domowym komputerze może oznaczać, że w razie zatrzymania przez policję utracimy nie tylko komputer, ale nawet zapisane na nim dane - czytamy w „Rzeczpospolitej".

Jak donosi gazeta policja bardzo często zamiast zatrzymać tylko dysk komputera zabezpiecza całe urządzenie. Często gdy istnieje podejrzenie nielegalnego kopiowania płyt na większą skalę zabezpieczane są też skaner i drukarka, które mogły posłużyć do kopiowania okładki.

Jest to uregulowane w rozdz. 25 kodeksu postępowania karnego. Jednak cześć prawników wskazuje na to, że policja powinna zabezpieczać tylko twardy dysk.

_ Za nielegalne pobranie muzyki lub filmu z internetu nie trafi się do więzienia. Konsekwencją może być natomiast odpowiedzialność cywilna za naruszenie praw autorskich. Twórca ma prawo zażądać dwu-, a w razie zawinionego naruszenia trzykrotności wynagrodzenia- podaje gazeta. _Poza tym zabezpieczając sprzęt policja pozbawia nas dostępu do zapisanych na nich danych. Może to być np. praca magisterska lub doktorska. Odzyskanie tych danych może być dużym kłopotem. Policyjne postępowanie może trwać kilka miesięcy. Można wówczas zwrócić się do prokuratora z prośbą o wydanie danych na innym nośniku, niekoniecznie jednak musi być ono załatwione pozytywnie, tym bardziej, że komputer jest uznany za dowód w sprawie czytamy w „Rzeczpospolitej".

Sądy, oprócz wysokich kar finansowych, mogą orzec przepadek komputera, na którym znajduje się nielegalny program.

Pojawia się jednak pytanie czy właściciel może utracić również dane na nim zapisane tylko dlatego, że powstały one z użyciem nielegalnego programu?

_ Zgodnie z art. 35 prawa autorskiego można bez zezwolenia twórcy nieodpłatnie korzystać z utworów do użytku osobistego, czyli np. z płyty kupionej w sklepie skopiować nagranie na potrzeby własne lub bliskich. Karalne jako paserstwo jest dopiero udostępnianie ich osobom trzecim - czytamy w dzienniku. _Taka praktyka budzi wątpliwości niektórych specjalistów od prawa własności intelektualnej. Prof. Michał du Vall uważa, że naruszenie prawa do programu nie może powodować zajęcia tego, co ktoś napisał, nawet posługując się nielegalnym edytorem tekstu - podaje dziennik.

Warto wiedzieć

Kary za kopiowanie lub sprzedawanie nielegalnego oprogramowania zależą od skali piractwa. Za poważne przestępstwa sąd może skazać od 3 do 5 lat pozbawienia wolności. Wymiar sprawiedliwości ma również prawo domagać odszkodowania od przestępcy, które w zależności od skali procederu może być nawet suma trzykrotnie wyższa od kwoty zarekwirowanych płyt.

Ponad jedna trzecia oprogramowania instalowanego w 2005 roku w komputerach typu PC na całym świecie była nielegalna.

| Ile kosztuje piractwo? |
| --- |
| W skali globalnej producenci oprogramowania tracą przez piratów prawie 40 mld $. W 2005r. w Polsce współczynnik piractwa w stosunku do poprzednich badań za rok 2004 był niższy o 1% (wcześniej wynosił on 59 procent). Pomimo tego spadku Polska nadal pozostaje wiceliderem krajów europejskich (za Grecją 64%). |

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)