Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ZA Puławy zainwestowały 145 mln DM w budowę fabryki melaminy

0
Podziel się:

Zakłady Azotowe Puławy SA zainwestowały 145 mln DM w budowę otwartej w piątek nowej wytwórni melaminy. Dzięki temu będą produkowały dwa razy więcej melaminy i wejdą do trójki największych jej producentów na świecie

- podał prezes ZA Puławy.

Budowa nowej wytwórni melaminy była jedną z największych inwestycji w branży chemicznej prowadzonych ostatnio w Polsce. Od 1977 roku puławskie Azoty dysponowały linią technologiczną o wydajności 32 tys. ton melaminy rocznie, a obecna podawaja możłiwości produkcyjne Puław.

'Dzięki nowej fabryce docelowo będziemy kontrolować około 10 proc. światowych zdolności produkcyjnych melaminy' - powiedział prezes ZA Puławy Mirosław Malinowski.

Według niego nowa inwestycja może się zwrócić w ciągu 5 lat.

Melamina wykorzystywana jest do wyrobu żywic syntetycznych stosowanych przy wytwarzania laminatów i płyt dla przemysłu meblarskiego oraz do produkcji klejów, farb i lakierów.

Według prognozy zarządu do 2010 roku światowy popyt na melaminę będzie wzrastał o 4,5 proc. rocznie. Najszybciej rozwijać się będzie rynek azjatycki.

Zakłady Azotowe Puławy to jedna z największych firm w branży chemicznej w Polsce. Jest największym w kraju producentem jednoskładnikowych nawozów azotowych: mocznika, saletry amonowej, roztworu saletrzanu mocznikowego i siarczanu amonowego. Zakłady Azotowe Puławy wytwarzają ponadto kaprolaktam, nadtlenek wodoru i nadboran sodu. Chemikalia produkowane w Puławach są w większości sprzedawane za granicą.

W 2000 roku zysk netto ZA Puławy wyniósł 54 mln zł przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 1 mld 329 mln zł. W tym roku akcje puławskich zakładów mają trafić na giełdę.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)