Notowania

Za śledztwem przeciw Goldman Sachs stoi polityka?

Takie zarzuty stawiają w Kongresie USA Republikanie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Eric Beato/CC/Flickr)


Pozew wniesiony do sądu przez federalną Komisję Kontroli Giełdy Papierów Wartościowych (SEC) przeciw bankowi inwestycyjnemu Goldman Sachs skłonił Republikanów w Kongresie USA do oskarżeń, że stoją za tym motywy polityczne.

Republikanie sugerują, żerząd wszczął śledztwo przeciw Goldman Sachs, oskarżonemu o oszukiwanie klientów, aby wzmocnić argumenty za reformą systemu bankowego forsowaną przez administrację prezydenta Baracka Obamy.

Republikański kongresman z Kalifornii Darrell Issa wysłał list do przewodniczącej SEC Mary Shapiro, domagając się dokumentacji na temat _ wszelkiej koordynacji działań _ między komisją a administracją lub Demokratami w Kongresie.

_ - Naród amerykański ma prawo wiedzieć, czy SEC lub jej urzędnicy naruszyli prawo federalne, posługując się środkami tej niezależnej agencji do promowania jakiegoś politycznego programu _ - oświadczył kongresman zasiadający w Komisji Kontroli i Reformy Rządu Izby Reprezentantów.

Przewodniczący i członkowie Komisji Kontroli Giełdy są mianowani przez prezydenta, ale SEC ma obowiązek działać jako agencja niezależna, niepodatna na wpływy polityczne.

W pozwie SEC przeciw Goldman Sachs zarzucono bankowi, że ukrywał przed klientami kluczowe informacje dotyczące oferowanych przez siebie inwestycji w skomplikowane instrumenty finansowe oparte na kredytach hipotecznych (MBS - Mortgage Backed Securities).

Operacje takimi instrumentami były głównym powodem kryzysu finansowego na jesieni 2008 r., kiedy załamały się ceny nieruchomości, doprowadzając do spadku wartości MBS i innych tzw. derywatów.

Zarzuty przeciw Goldman Sachs dostarczają dodatkowych argumentów Demokratom i administracji Obamy, którzy starają się o uchwalenie w Kongresie reformy zmierzającej do zaostrzenia regulacji banków.

Akcje Goldman Sachs znacznie spadły po ogłoszeniu przez SEC pozwu w ostatni piątek.We wtorek bank podał, że jego zyski w minionym kwartale osiągnęły wielkość największą w jego 141-letniej historii. Nawet to jednak nie spowodowało zwyżki akcji, gdyż inwestorzy mają wątpliwości co do praktyk Goldman Sachs.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Indeksy GPW w Money.pl ]( http://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/ )
* [ Indeksy giełd na świecie ]( http://www.money.pl/gielda/swiat/ )
Tagi: kryzys finansowy, goldman sachs, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz