Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Żabka wprowadziła w błąd. Jest wyrok

0
Podziel się:

Spółka Żabka Polska informowała o rzekomej likwidacji sieci sklepów.

Żabka wprowadziła w błąd. Jest wyrok
(Syperx/CC/Wikipedia)
bFdFnAZN

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję prezesa UOKiK, o tym, że spółka Żabka Polska wprowadziła konsumentów w błąd informując o rzekomej likwidacji sieci sklepów - poinformowała we wtorek rzecznik Urzędu Małgorzata Cieloch.

Wyrok SOKiK dotyczy decyzji prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z lipca 2009 roku. Stwierdzono wówczas, że kampania reklamowa sieci sklepów Żabka, trwająca od września do końca października 2008 r. wprowadzała konsumentów w błąd. Towarzyszące jej hasło: _ Informujemy, że decyzją zarządu spółki Żabka Polska 15 września 2008 roku zamykamy żabki _ sugerowało zamykanie sklepów tej sieci.

Dopiero w drugim etapie kampanii przedsiębiorca wyjaśnił, że organizuje loterię promocyjną i że zostały zamknięte nie sklepy, ale sejfy w kształcie żabki. Ponadto reklamy zawierały sformułowanie, że decyzję o likwidacji podjął zarząd spółki - zazwyczaj decydujący o jej działalności. Informacje te zostały przedstawione na planszach, które sprawiały wrażenie neutralnej informacji, a nie komunikatu reklamowego - zaznacza UOKiK.

bFdFnAZP

Za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów prezes UOKiK nałożyła na spółkę Żabka Polska karę w wysokości ponad 1,5 mln zł. Ponadto przedsiębiorca został zobowiązany do publikacji decyzji na swoich stronach internetowych oraz jej sentencji w jednym z dzienników ogólnopolskich.

Spółka skorzystała z przysługującego jej prawa i odwołała się do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 18 kwietnia 2011 roku SOKiK oddalił w całości odwołanie Żabka Polska, przyznając tym samym rację prezes Urzędu.

Zgodnie z prawem od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji do Sądu Apelacyjnego. - Spółka najpierw _ złoży wniosek o uzasadnienie wyroku Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a później na pewno będziemy składali apelację _ - skomentował rzecznik Żabki Jacek Spychała.

Pierwsze sklepy Żabka powstały w 1998 r. W 2000 r. utworzono spółkę Żabka Polska. Teraz sieć liczy około 2500 sklepów znajdujących się w całym kraju. Od 2007 r. właścicielem Żabki Polska jest czeski Fundusz Inwestycyjny Penta Investments, który kupił 100 procent udziałów tej spółki. Obecnie spółkę Żabka chce przejąć firma inwestycyjna (private equity) - Mid Europa Partners.

bFdFnAZV
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t12354.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/telekomunikacji;nie;zaplaci;339;mln;zl;kary,204,0,814540.html) Telekomunikacji nie zapłaci 339 mln zł kary Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił karę nałożoną przez Urząd Komunikacji Elektronicznej za nieprzedłożenie cenników i kalkulacji kosztów Neostrady.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t124568.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/telekomunikacja/artykul/130;mln;zl;kary;od;uokik;odwoluja;sie,93,0,804189.html) 130 mln zł kary od UOKiK. Odwołują się Polkomtel - operator sieci komórkowej Plus - nie chce płacić kary za utrudnianie kontroli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t25672.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/ngospodarka/ebiznes/artykul/prawa;e-konsumenta;sklepy;na;celowniku;brukseli,135,0,799367.html) Prawa e-konsumenta. Sklepy na celowniku Brukseli Brytyjski sklep nie chciał przyjąć zwrotu? Przysłali ci koszulkę w złym kolorze, ale nie opłacało ci się jej odsyłać do reklamacji? Niedługo to się zmieni.
bFdFnBaq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)