Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
mienie zaburzańskie
17.09.2010 11:55

Zabużanie dostali 1,3 mld zł za utracony majątek

Na rozpatrzenie czeka 40 tys. wniosków, może to kosztować ponad 4 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tiago Estima/Dreamstime.com)

*Ponad miliard 300 milionów złotych Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił do tej pory z Funduszu Rekompensacyjnego jako odszkodowania osobom, które utraciły majątki na kresach. *

Kilka milionów Polaków utraciło mienie po agresji Związku Radzieckiego na Polskę 17 września 1939 roku. Ich majątki zostały przejęte przez przez komunistyczne władze radzieckie a teraz pozostają na terenie Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Dyrektor Departamentu Rekompensat w Ministerstwie Skarbu Andrzej Relidzyński wyjaśnia, że rozpatrzono już blisko 31 tysięcy wniosków o odszkodowanie. Dyrektor Relidzyński wyjaśnia, że proces przyznawania odszkodowań jest długi i często bardzo skomplikowany.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA RELIDZYŃSKIEGO:

Pieniądze na wypłaty rekompensat pochodzą ze sprzedaży ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnych. Wnioski o rekompensaty rozpatrują Urzędy Wojewódzkie. Tylko w Urzędzie Mazowieckim takich wniosków na rozpatrzenie czeka około 7 tysięcy.

Wicedyrektor Skarbu Państwa i Nieruchomości Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego Witold Kołodziński, który nadzoruje proces przyznawania odszkodowań wyjaśnia dlaczego tak długo trwa zamknięcie jednej sprawy.

POSŁUCHAJ WITOLDA KOŁODZIŃSKIEGO:

Odszkodowanie wynosi 20 procent wartości straconego majątku. Bardzo często zdarza się jednak, że z powodu braku dokumentów potwierdzających utracenie dóbr, nie ma możliwości przyznania rekompensaty lub odszkodowanie przyznawane jest tylko za część majątku - wyjaśnia Witold Kołodziński.

Ci wszyscy, którzy nie są zadowoleni decyzji Urzędów Wojewódzkich mogą zaskarżać takie decyzje - wyjaśnia Andrzej Relidzyński.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA RELIDZYŃSKIEGO:

Do rozstrzygnięcia pozostało jeszcze ponad 40 tysięcy wniosków o odszkodowanie za utracone mienie. W sumie wypłaty rekompensat mogą kosztować budżet państwa ponad 4 miliarady złotych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h//228/98020.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekompensaty;dla;zabuzan;juz;ponad;miliard;zlotych,18,0,584722.html) Rekompensaty dla Zabużan: już ponad miliard złotych BGK dostał zlecenie na wypłatę 24.681 odszkodowań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/17/t83729.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;ma;miliard;na;rekompensaty;dla;zabuzan,87,0,637271.html) Rząd ma miliard na rekompensaty dla Zabużan Ponad 1 mld 86 mln zł znajduje się na funduszu zarządzanym przez resort Skarbu Państwa.
Tagi: mienie zaburzańskie, bgk, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz