Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zachęcają do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych

0
Podziel się:

PIU przypomina, że w resorcie trwają prace nad projektem o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Zachęcają do dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych
(Bartosz Krupa/East News)

Dodatkowe dobrowolne ubezpieczenia zdrowotneubezpieczenia zdrowotne poprawią jakość i dostępność do leczenia, to rozwiązanie korzystne dla pacjentów - uważa Polska Izba Ubezpieczeń i przypomina, że na prywatne leczenie wydajemy nieefektywnie 30 miliardów złotych.

PIU przypomina, że minister zdrowia Bartosz Arłukowicz 6 marca poinformował, że w resorcie trwają prace nad projektem o dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych. Arłukowicz zapowiedział, że jeszcze w tym roku mają zostać zaprezentowane rozwiązania dotyczące tej kwestii.

Według Izby wprowadzenie dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych i konkurencji dla NFZ jest szansą na bardziej efektywne zarządzanie i wydawanie środków przeznaczanych na opiekę zdrowotną. PIU podkreśla, że już dziś na prywatne leczenie z _ własnej kieszeni _ Polacy wydają ponad 30 mld zł. Izba ocenia, że środki te są wydawane nieefektywnie - najczęściej na leki bez recepty, suplementy diety i płatne wizyty u lekarza. Tym samym pieniądze, które powinny zasilać system ochrony zdrowia, ostatecznie do niego nie trafiają.

PIU podkreśla, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pacjent mógłby zawrzeć dobrowolnie. Ubezpieczyciel, mając wielu klientów, mógłby negocjować tańsze ceny za wizyty lekarskie, zabiegi czy operacje. Dzięki temu polisa miałaby być dla pacjenta korzystniejsza.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/175/m201135.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rozlozyla;sluzbe;zdrowia;i;odeszla;oto;bilans;jej;rzadow,160,0,1004960.html) *Rozłożyła służbę zdrowia i odeszła. Oto bilans * To była minister zdrowia Ewa Kopacz jest odpowiedzialna za ustawę refundacyjną. W marcu ubiegłego roku ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz przedstawiła projekt ustawy wprowadzającej dodatkowe dobrowolne ubezpieczania zdrowotne. Nie trafił on jednak pod obrady rządu. Projekt przewidywał ulgę podatkową dla wykupujących polisy. Na to rozwiązanie nie zgodziło się jednak Ministerstwo Finansów.

Ponadto w projekcie przewidziano możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, wprowadzono obowiązek realizacji przez świadczeniodawcę kontraktu z NFZ na poziomie 90 proc. - miało być to zabezpieczeniem dostępu do leczenia dla pacjentów bez dodatkowego ubezpieczenia.

Na ubezpieczycieli nałożono obowiązek przygotowania standardów świadczeń, które miałyby być wykonywane w ramach dodatkowego leczenia. Chodzi o dokładną ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów. W ramach dodatkowego ubezpieczenia dostępne miałyby być świadczenia z zakresu medycyny pracy.

Czytaj więcej o kondycji polskich szpitali
Kopacz: Pacjent odczuje zmianę w portfelu Minister zdrowia Ewa Kopacz ma nadzieję, że prezydent podpisze ustawy z pakietu zdrowotnego.
78 procent z nas ma już tego dość. A Ty? Zdecydowana większość respondentów nie dostrzega jednak problemów z dostępnością świadczeń lekarzy pierwszego kontaktu.
Nie dogadali się. Życie pacjentów zagrożone Protestujący zrezygnowali z żądania 600-złotowych podwyżek i wnioskują o kwartalne dodatki po 200 zł brutto do podstawy pensji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)