Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zachodni sąsiedzi rozpędzają naszą gospodarkę

0
Podziel się

Zdaniem analityków JP Morgan, PKB w Polsce urośnie w tym roku o 3,5 proc. Dzięki Niemcom.

Zachodni sąsiedzi rozpędzają naszą gospodarkę
(Nejron/Dreamstime)
bEhNjsdh

JP Morgan podwyższył prognozę średniorocznego PKB za 2010 r. dla Polski do 3,5 proc. z 3,2 proc. W drugim kwartale tego roku oczekuje wzrostu PKB na poziomie 3,6 proc. rok do roku.

W komentarzu analitycy banku wskazali na zaskakująco dobre dane odnoszące się do aktywności przemysłu w naszym kraju. Tłumaczą to tym, że zorientowane na eksport gałęzie przemysłu korzystają na cyklicznym ożywieniu w Niemczech.

Od 20 lat zachodni sąsiedzi są naszym głównym partnerem handlowym, a wartość wymiany handlowej rośnie z każdym rokiem.

bEhNjsdj

W 2008 roku łączne obroty między naszymi krajami przekroczyły 60 miliardów euro. To trzy razy więcej, niż na początku wieku.

Dla Berlina, Polska jest również istotnym partnerem handlowym. Zajmujemy w niemieckich statystykach 13. miejsce pod względem wielkości importu. Wśród krajów, do których nasi zachodni sąsiedzi eksportują swoje towary zajmujemy 10. pozycję.

Jeden z najważniejszych inwestorów

Co szóste euro wydane przez zagraniczne firmy w Polsce pochodzi z Niemiec. W sumie, według szacunków Ministerstwa Gospodarki niemieckie firmy zainwestowały w Polsce do końca ubiegłego roku równowartość około 20 miliardów euro. Tylko Holendrzy mogą pochwalić się większą skalą zaangażowania w Polsce.

bEhNjsdp

źródło: Narodowy Bank Polski, PAIiIZ

Wypada też wspomnieć, że również polskie firmy mogą pochwalić się sukcesami na niemieckim rynku. Według szacunków polskiej ambasady w Berlinie, wysokość naszych inwestycji za Odrą to około 650 milionów euro. Największe polskie inwestycje w Niemczech to:

  • *PKN Orlen S.A. *(przejęcie od BP 494 stacji benzynowych na północy Niemiec)
    • Grupa Ciech (przejęcie fabryki sody kalcynowanej w Stassfurcie w Dolnej Saksonii)

Firmy uzupełniają zapasy, wzrośnie sprzedaż

Według JP Morgana dane za drugi kwartał świadczące, iż gospodarka jest prężna wystąpią również w trzecim kwartale. Silnymi motorami wzrostu będzie uzupełnianie zapasów i sprzedaż. Wkład nadwyżki eksportu netto zmniejszy się.

bEhNjsdq

_ - Wprawdzie pewne wyhamowanie tempa przyrostu produkcji przemysłowej wygląda na nieuchronne przed końcem 2010 r., ale najnowsze dane z Niemiec wskazują, iż wzrostowa dynamika utrzyma się w trzecim kwartale _- napisali.

Polskie Ministerstwo Finansów szacuje inflację w lipcu 2010 roku na poziomie 2,1 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym spodziewa się spadku cen o 0,1 proc.

Powodami niższej inflacji są mniejsze podwyżki cen paliw niż przed rokiem i spadek inflacji bazowej.

bEhNjsdr

Na koniec 2010 r. JP Morgan przewiduje obecnie stopę inflacji na poziomie przewyższającym 3,0 proc. rok do roku. Nie wyklucza też, iż zapowiedziana przez rząd podwyżka stawki VAT-u może dodać dodatkowo 0,5 pkt. proc. do stopy inflacji w 2011 r.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/119/t92535.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/powodz;i;zaloba;przyhamowaly;rozwoj;gospodarki,60,0,632636.html) Powódź i żałoba przyhamowały rozwój gospodarki NBP weryfikuje prognozy wzrostu gospodarczego w tym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t102898.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/przez;najblizsze;piec;lat;nie;mamy;szans;na;obnizenie;podatkow,21,0,650005.html) Przez najbliższe pięć lat nie mamy szans na obniżenie podatków Rząd zamiast szukać pieniędzy w naszych kieszeniach powinien obniżać podatki - uważa opozycja. Ekonomiści na to, że w najbliższych latach dziura budżetowa na obniżanie obciążeń nie pozwoli.
bEhNjsdK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)