Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zadłużenie Francji osiągnie maksimum, ale ma zmaleć

0
Podziel się:

Minister finansów przyznał, że w 2014 roku dług publiczny przekroczy 95 proc. PKB.

Zadłużenie Francji osiągnie maksimum, ale ma zmaleć
(Thierry Monasse/Polaris/EAST NEWS)

Minister finansów Francji Pierre Moscovici (na zdjęciu) powiedział, że zadłużenie kraju osiągnie maksimum, by potem zmaleć. Odniósł się w ten sposób do artykułu w Le Figaro, który prognozuje, że w 2014 roku dług publiczny Francji przekroczy 95 proc. PKB.

Według _ Le Figaro _ dług publiczny Francji pod koniec przyszłego roku wyniesie 1,95 biliona euro, czyli 95,1 proc. PKB. Będzie to więcej niż założono na wiosnę w oficjalnych prognozach, jakie rząd w Paryżu przekazał Komisji Europejskiej. Przewidywano wówczas zadłużenie na poziomie 94,3 proc. PKB.

Moscovici nie zdezawuował informacji paryskiego dziennika, a podkreślił jedynie, że zadłużenie spadnie, po osiągnięciu rekordowego poziomu. Przypomniał, że deficyt strukturalny ma spaść w 2013 roku o 1,7 punktu procentowego, a w 2014 roku o kolejny punkt procentowy.

_ - To, co mam do zarzucenia artykułowi w Le Figaro, to nie to, że przytoczył tak spektakularne liczby, ale że zasugerował, iż Francja może stracić wiarygodność; nie ma takiego ryzyka _ - powiedział minister.

Według informacji jakie uzyskał paryski dziennik poziom publicznego zadłużenia kraju będzie rekordowy; na każdego Francuza przypadnie 30 tys. euro długu. Sytuacja ma się jedna poprawić w 2015 roku.

Poziom zadłużenia będzie nie tylko pochodną deficytu finansów publicznych, ale też planowanych wydatków na pomoc finansową w strefie euro - pisze _ Le Figaro _.

Koszty tej pomocy wyniosły dla Francji w 2012 roku 48 mld euro i sięgną 62,5 mld do końca bieżącego roku, a w roku następnym 68,7 mld euro. Bez wspierania strefy euro dług publiczny Francji wyniósłby pod koniec 2014 roku 91,8 proc. PKB - wyjaśnia dziennik.

Deficyt budżetowy we Francji - według najnowszych prognoz rządowych - wyniesie w tym roku 4,1 proc. PKB, gdy Komisja Europejska domagała się od władz w Paryżu utrzymania go na poziomie nieprzekraczającym 3,9 proc. Moscovici zobowiązał się do zredukowania go do 3,6 proc. PKB w 2014 roku, a w następnym do 3 proc. PKB.

Prezes francuskiego Trybunału Obrachunkowego Didier Migaud powiedział, że _ spirala długu społecznego _ we Francji jest _ szczególnie niebezpieczna _. Deficyt sektora ubezpieczeń zdrowotnych osiągnie w tym roku blisko 8 mld euro. Migaud twierdzi, że przygotowywana obecnie przez rząd reforma emerytalna jest _ nieodzowna dla uzdrowienia finansów _ Francji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Nie ma wątpliwości, skąd pochodził atak" Szef MSZ Francji Laurent Fabius wyraził przekonanie, że uda się porozumieć z Rosją w sprawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat broni chemicznej w Syrii.
Francja, W. Brytania i USA będą naciskały ONZ Prezydent Francji Francois Hollande'a spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym i brytyjskim ministrem spraw zagranicznych Williamem Hague'em.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)