Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zadłużenie Polaków w 2011. Zobacz, gdzie jest największe

0
Podziel się:

Zobowiązania Polaków pod koniec 2011 roku w skali całego kraju wyniosły 35,48 mld złotych.

Zadłużenie Polaków w 2011. Zobacz, gdzie jest największe
(cmeder/iStockphoto)

Zadłużenie mieszkańców Dolnego Śląska wzrosło w ciągu ostatniego roku o prawie 40 procent. Długi rekordzisty przekraczają 23 mln złotych. Według szefa InfoMonitora, najbardziej zadłużona osoba w tym regionie zaciągała kredyty na zakup papierów wartościowych.

Pod koniec 2011 roku łączna kwota długu na Dolnym Śląsku osiągnęła prawie 3,1 mld złotych. Region pod tym względem zajmuje czwarte miejsce w Polsce - wynika z raportu InfoDług. Wyniki raportu przedstawił prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A. Mariusz Hildebrand.

Według raportu zadłużenie Polaków pod koniec 2011 roku w skali całego kraju wyniosło 35,48 mld złotych. - _ To kwota porównywalna z kosztem wybudowania 600 kilometrów autostrad _ - powiedział Hildebrand.

Zadłużenie mieszkańców Dolnego Śląska w ciągu ostatniego roku wzrosło o 40 proc. i pod koniec 2011 r. wyniosło blisko 3,1 mld zł. - _ Najbardziej zadłużeni są mieszkańcy woj. śląskiego, których dług jest ponad dwukrotnie wyższy, zaś najmniej woj. świętokrzyskiego, którzy mają o ponad 2,5 mld mniej zaległych zobowiązań _ - dodał prezes.

W zeszłym roku liczba mieszkańców Dolnego Śląska, która miała kłopoty z regulowaniem swoich zobowiązań, wzrosła o ponad 3,6 tys. osób. - _ Liczba ta rosła w pierwszym półroczu 2011 r., zaś w drugim zaczęła spadać _ - wskazał Hildebrand. Na koniec 2011 roku kłopoty ze spłatą długów miało ponad 186 tys. osób w regionie.

Ponad 60 proc. zobowiązań mieszkańców województwa to długi poniżej 5 tys. zł. Są to przede wszystkim niezapłacone rachunki za energię, usługi telekomunikacyjne, czynsze za mieszkania, alimenty oraz raty kredytów hipotecznych i konsumpcyjnych.

Na Dolnym Śląsku mieszka jednak jeden z najbardziej zadłużonych Polaków. Jego dług na koniec zeszłego roku przekroczył 23 mln zł. Daleko mu jednak do rekordzisty z województwa mazowieckiego, który jest zadłużony na ponad 96 mln zł. Zdaniem Hildebranda oba zadłużenia powstały w wyniku zaciągnięcia kredytów na zakup papierów wartościowych.

Według raportu jedna czwarta wszystkich dłużników na Dolnym Śląsku to mężczyźni w wieku od 30 do 39 lat. Średnie zaległe zobowiązanie w województwie dolnośląskim wynosi ponad 16 tys. 585 zł i w ciągu 2011 r. wzrosło o 36 procent.

Więcej o długach Polaków - czytaj w Money.pl
Długi Polaków rosną. Zobacz, jak szybko... Łączna kwota przeterminowanych płatności Polaków na koniec 2011 r. wyniosła 35,48 mld zł.
Rosną długi Polaków. Zobacz rekordzistów Tempo wzrostu nie ulega zmianom i wynosi około 1,5-2 mld zł co trzy miesiące.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)