Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Zadłużenie Wielkiej Brytanii eksploduje

0
Podziel się:

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega: Brytyjczycy stracą zaufanie rynków kapitałowych.

Zadłużenie Wielkiej Brytanii eksploduje
(Money.pl/ Maciej Miskiewicz)

Zadłużenie brytyjskiego państwa wymyka się coraz bardziej spod kontroli. W czerwcu wyniosło rekordowe 799 mld funtów. To najwyższy poziom od czasu wprowadzenia notowań w roku 1974.

Zadłużenie odpowiada 57 procentom produkcji gospodarczej wyspy. W porównaniu do roku ubiegłego wzrosło prawie o jedną czwartą. W obliczu późnych następstw kryzysu gospodarczego i finansowego nie zanosi się raczej na poprawę. Według szacunków rządzącej Partii Pracy z premierem Gordon Brownem na czele, do roku 2013 kwota zadłużenia netto wzrośnie do 79 procent produkcji gospodarczej. Komisja UE uważa te prognozy za zbyt optymistyczne i sądzi, że już w nadchodzącym roku kwota zadłużenia Wielkiej Brytanii wzrośnie do 82 procent.

Liczby te wzbudzają obawy, że inwestorzy z rynku obligacji stracą zaufanie w brytyjskie finanse państwowe. Po zakończonej niedawno kontroli stabilności brytyjskiej gospodarki Międzynarodowy Fundusz Walutowy doszedł do wniosku, że wprawdzie kraj zapobiegł _ stopieniu rdzenia _ systemu finansowego, ale teraz musi jednak zadbać o to, by zadłużenie państwa nie rosło w nieskończoność. - _ Reakcje rynkowe na rynkach obligacji pokazują jak dotąd, że inwestorzy dali Wielkiej Brytanii zaliczkę zaufania, jednak może się to zmienić _ - wyjaśnia Ajai Chopra kierujący akcją MFW.

MWF przewiduje dla Wielkiej Brytanii 4,2-procentowy spadek produkcji gospodarczej, w 2010 roku wzrost będzie minimalny i wyniesie jedynie 0,2 procent. Tym samym szacunki MFW wyglądają na bardziej pesymistyczne niż rządu laburzystów, który dla roku 2009 oczekuje spadku wysokości 3,5 procent, a dla 2010 roku 1,5 procentowy wzrost.

Globalny kryzys finansowy i gospodarczy doprowadził do katastrofalnej sytuacji budżetowej Wielkiej Brytanii, najgorszej od lat 50-tych, kiedy to kraj musiał spłacać zaciągnięte pożyczki na wydatki wojenne. Nowe zadłużenie wyniesie w tym roku 175 mld funtów. Odpowiada to 12 procentom produkcji gospodarczej. Jest tak duża jak w żadnym innym z 20 największych krajów przemysłowych i rozwijających się.

Deficyt ten oraz koszty restrukturyzacji sektora bankowego minister finansów, Alistair Darling, musi pokryć obligacjami. Kanclerz skarbu zaszokował londyńskie City wielkością pakietu obligacji. Tylko w bieżącym roku fiskalnym wolumen emisji wyniesie 220 mld funtów, to o 50 procent więcej niż w 2008 roku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)