Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagrożenie powodzią w Polsce. Są nowe informacje

0
Podziel się:

Tutaj sprawdzisz między innymi, w których powiatach sytuacja jest najtrudniejsza.

Zagrożenie powodzią w Polsce. Są nowe informacje
(PAP/Grzegorz Momot)

Lokalne podtopienia odnotowano w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim. Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach, głównie na Wiśle. Bez prądu jest około 44 tysiące odbiorców, przede wszystkim w Małopolsce - podało po południu MAC.

Rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Artur Koziołek zapewnił, że służby hydrometeorologiczne i służby kryzysowe wojewodów stale monitorują sytuację na terenach zagrożonych podtopieniami. Jak dodał, w piątek po południu intensywne opady deszczu spowodowały lokalne podtopienia w województwach podkarpackim, małopolskim i śląskim.

W tych samych województwach silny wiatr uszkodził też linie energetyczne. W południe bez prądu było ok. 44 tys. odbiorców, z czego 38 tys. w Małopolsce.

Spółka Gaz-System podała, że we wsi Gaj koło Krakowa _ uaktywniło się osuwisko _ w pobliżu gazociągu Łukanowice-Skawina, niedaleko zakopianki. _ Gazociąg jest zabezpieczony poprzez system odwodnienia, służby na bieżąco monitorują jego stan _ - zapewnił Koziołek.

Na górnej Wiśle tworzy się fala wezbraniowa, która od soboty będzie się przemieszczała w dół rzeki. _ - Wystąpią też duże wzrosty stanu wody, powyżej stanów ostrzegawczych, a następnie alarmowych _ - podało MAC.

Stany alarmowe zostały przekroczone na 37 wodowskazach w Małopolsce i na Podkarpaciu i Śląsku, z czego na 32 wodowskazach na Górnej Wiśle, trzech na Sanie i trzech na Odrze. Z kolei stany ostrzegawcze zostały przekroczone na 61 wodowskazach w województwach: podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i opolskim. Najwięcej na Górnej Wiśle - 42, na Sanie - 15 oraz na górnej i środkowej Odrze - cztery.

Alarmy powodziowe do tej pory ogłoszono czterech powiatach i siedmiu gminach w Małopolsce, ośmiu gminach na Podkarpaciu i jednym powiecie i czterech gminach na Śląsku. W województwie małopolskim są to: gminy Szczawnica, Krościenko, Bobowa, Łapanów, Bicz, Gnojnik i Skawina oraz powiaty myślenicki, nowosądecki, suski i tarnowski. Gminy na Podkarpaciu to: Dukla, Chorkówka, Miejsce Piastowe, Jedlicze, Zagórz, Komańcza oraz miasto i gmina Ustrzyki Dolne. Na Śląsku alarmy ogłoszono w gminie Brenna, Skoczów, Ustroń i Wisła oraz powiecie żywieckim.

Z kolei pogotowia przeciwpowodziowe ogłoszono w pięciu powiatach i ośmiu gminach w Małopolsce, dwóch powiatach i jednej gminie na Podkarpaciu oraz dwóch powiatach na Śląsku.

Jak podało MAC, w Małopolsce na głównych rzekach nie odnotowano uszkodzeń i przesiąkania wałów. Są natomiast liczne podtopienia budynków, dróg i pól uprawnych. Osuwiska występują szczególnie w powiecie nowosądeckim. Największe straty odnotowano w powiatach: nowosądeckim, limanowskim, nowotarskim, suskim, tarnowskim i tatrzańskim.

Na Podkarpaciu występują lokalne utrudnienia w powiecie bieszczadzkim, w miejscowościach Ustrzyki Dolne, Krościenko i Olszanica. _ - Aktualnie sytuacja stabilizuje się. Trwają prace związane z zabezpieczeniem budynków oraz wypompowywanie wody z piwnic _ - podał Koziołek.

Natomiast na Śląsku zawalił się betonowy most w miejscowości Rybarzowice koło Bielska-Białej. W związku z lokalnymi utrudnieniami zamknięto dla ruchu most na Wiśle w Skoczowie. Nieprzejezdne są szlaki kolejowe Wisła Uzdrowisko-Wisła Głębce i Goleszów-Ustroń. Odnotowano też lokalne podtopienia posesji.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)