Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zagrożenie powodziowe? MAC uspokaja: sytuacja jest stabilna

0
Podziel się:

Według informacji z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach.

Zagrożenie powodziowe? MAC uspokaja: sytuacja jest stabilna
(sack/iStockphoto)

Według informacji z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach. Nie ma zagrożenia powodziowego, sytuacja jest stabilna - podało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

_ Zespoły zarządzania kryzysowego wojewodów na obszarach, na których ostatnio doszło do podtopień, pozostają w stanie gotowości _- podkreślił rzecznik MAC Artur Koziołek.

_ Miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej zbierają wnioski od osób poszkodowanych. W gminach trwa szacowanie strat. Dane na temat strat i liczby poszkodowanych osób przesyłane są do wojewodów. Trwają prace porządkowe i zabezpieczające. Straż pożarna w dalszym ciągu prowadzi akcję wypompowywania wody z zalanych posesji, piwnic, gospodarstw _ - poinformował.

Powołując się na dane z Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego, rzecznik MAC podał, że we wszystkich województwach odnotowuje się tendencję spadkową wody w rzekach, a w ciągu ostatniej doby w kraju nie odnotowano intensywnych opadów deszczu.

_ Nie ma zagrożenia powodziowego. Nie ma też zagrożenia związanego z kolejnymi podtopieniami, przelaniem wałów lub ich przesiąknięciami. Sytuacja na rzekach i potokach jest stabilna. Zbiorniki retencyjne dysponują rezerwami i są przygotowane na ewentualne dalsze przejęcie wód opadowych. Nie przewiduje się zrzutów ze zbiorników, powodujących znaczny wzrost stanów wód w rzekach _ - podkreślił Koziołek.

Według informacji z godz. 15 obowiązują: trzy ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do stanów alarmowych i ich przekroczenia w województwach: zachodniopomorskim (Odra graniczna), łódzkim (zlewnia Warty) i śląskim (zlewnia górnej Warty).

Obowiązują również cztery ostrzeżenia hydrologiczne 2. stopnia dotyczące możliwości wystąpienia wzrostu poziomu wody do dolnej części strefy stanów wysokich - lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych w województwach: świętokrzyskim (rzeka Wisła), lubelskim (rzeka Wisła) oraz pomorskim (dolna Wisła oraz ujście Wisły).

IMGW prognozuje, że w dziś w nocy na wybrzeżu, Pomorzu oraz na zachodzie kraju będzie zachmurzenie umiarkowane i duże, okresami opady deszczu, a miejscami również wystąpią burze. W województwie zachodniopomorskim i pomorskim prognozowana suma opadów burzowych wyniesie do 20 mm, początkowo lokalnie możliwy jest również grad. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr słaby i umiarkowany, w rejonach burz w porywach do 70 km/h.

W piątek, w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże, z zachodu na wschód przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu. Jedynie na krańcach południowo-wschodnich przez większość dnia zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h.

Według MAC wczoraj Straż Pożarna interweniowała w 1948 przypadkach, związanych z usuwaniem skutków podtopień, intensywnych opadów deszczu, silnych wiatrów oraz miejscowych przyborów wód. Najwięcej interwencji zanotowano w województwach: śląskim - 664, małopolskim - 570, dolnośląskim - 184, łódzkim - 119 i mazowieckim - 108.

Czytaj więcej w Money.pl
Deszcz nie odpuszcza. 9 tysięcy interwencji Tylko wczoraj z powodów ulewy straż pożarna musiała interweniować tysiąc razy.
Warszawa po nawałnicy. Metro już jeździ Gwałtowna ulewa w stolicy. Zalane są ulice i torowiska. Kierowcy stoją w gigantycznych korkach.
Budapeszt w napięciu czeka na wielką wodę Największa woda ma przejść przez węgierską stolicę dziś wieczorem. Wały przeciwpowodziowe zostały wzmocnione w newralgicznych miejscach. Czy to pomoże?
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)