Notowania

Zakaz handlu w niedzielę. Branża handlowa przeciwna zaostrzeniu przepisów

Cztery organizacje branżowe zaapelowały do minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej, by powstrzymała się od wprowadzania zmian w ustawie o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zaostrzenia przepisów domaga się "Solidarność".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arkadiusz Ziolek/ East News)
Ustawa ma negatywny wpływ na przedsiębiorstwa handlu i usług oraz jest niekorzystna dla konsumentów - przekonują organizacje.

"Apelujemy o niewprowadzanie zmian postulowanych przez NSZZ 'Solidarność', a wszelkie próby wprowadzenia zmian prawnych, tak silnie ingerujących w swobodę działalności gospodarczej, powinny być poprzedzone szeregiem rzetelnych badań i analiz, wskazujących na konsekwencje ich wdrożenia" - piszą sygnatariusze listu.

Pod pismem do minister Rafalskiej podpisali się przedstawiciele Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, Polskiej Rady Centrów Handlowych, Krajowej Rady Gastronomii i Cateringu oraz Konfederacji Lewiatan.

List jest reakcją na pismo, jakie pod koniec września do szefowej MRPiPS wysłała "Solidarność". Związek zażądał wydłużenia zakazu handlu na część soboty i poniedziałku oraz uniemożliwienia sklepom działania jako placówek pocztowych, które są wyłączone spod ustawowego ograniczenia.

POHiD, PRCH, KRGiC oraz Konfederacja Lewiatan nie zgadzają się z argumentacją "Solidarności" w sprawie placówek handlowych realizujących czynności pocztowe."Na gruncie obowiązującego prawa brak jest podstaw do uznania, że takie działanie placówek handlowych narusza określony w ustawie katalog wyłączeń" - piszą sygnatariusze listu i wskazują na korzystne dla sklepów wyroki sądów.

Organizacje branżowe utrzymują, że ustawa ma negatywny wpływ na przedsiębiorstwa handlu i usług oraz jest niekorzystna dla konsumentów. "Rzetelne podsumowanie skutków ograniczenia handlu w niedziele po zaledwie kilku miesiącach jego obowiązywania jest niemożliwe i dopiero dłuższa perspektywa pozwoli rzetelnie zweryfikować faktyczne skutki dla gospodarki" - wskazują.

Jak podkreślają, "w ostatnich miesiącach branża odnotowała niższą niż zakładana dynamikę sprzedaży, a spadek obrotów w punktach usługowych, gastronomicznych i małych sklepach prowadzonych przez polskich przedsiębiorców w centrach handlowych, przełożył się na ograniczenie zatrudnienia wśród studentów i osób zatrudnionych na umowy cywilnoprawne".

"POHiD, PRCH, KRGiC oraz Konfederacja Lewiatan podnoszą, że prawa pracownicze w handlu najlepiej będą chronione poprzez szczególną regulację ustawową, gwarantującą, zarówno pracownikom zatrudnionym na umowy o pracę, jak i na umowy cywilnoprawne, przynajmniej dwie wolne niedziele w miesiącu przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich niedziel handlowych" - czytamy w liście do minister Rafalskiej.

"Dla wielu Polaków możliwość zrobienia zakupów w godzinach wieczornych w sobotę jest jedyną dostępną możliwością choć częściowego zniwelowania konsekwencji wprowadzenia zakazu handlu w niedziele" - przekonują autorzy listu. "W praktyce, w większości placówek handlowych utrzymane są dotychczasowe godziny pracy i tylko w miejscowościach, w których jest taka potrzeba społeczna, sklepy pracują o godzinę dłużej" - wyjaśniają.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, zmiany w zakazie handlu, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-10-2018

ZxKościoły pozamykajćie

19-10-2018

Pozróbcie zakaz dawania na tacę

19-10-2018

atakitamto może w ogóle zakazać handlu, transportu, zakaz jakiejkolwiek pracy nie tylko w weekendy ale cały tydzień, tylko wynagrodzenia średniej krajowej dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (26)

Wybrane dla Ciebie