Handel w niedziele w placówkach handlowych zakazany

Zgodnie z projektem ustawy, siódmego dnia tygodnia zakazany ma być nie tylko handel, ale też inne czynności sprzedażowe w niedziele. Chodzi tu o logistykę, magazynowanie, przeładunki i dystrybucję.

Zakaz obowiązywać miałby każdego tygodnia od godziny 6.00 w niedzielę do godziny 6.00 dnia następnego.

Dodatkowe ograniczenia czasu pracy projektodawcy ustawy proponują w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę. Zakupy w te dni zrobić będzie można jedynie do godziny 14.00.

Przepisy miałyby objąć zatrudnionych na stałe, w formie outsourcingu pracowniczego oraz pracowników tymczasowych. Zakaz objąć ma również franczyzobiorców oraz przedsiębiorców prowadzących działalność w oparciu o umowę agencji. Podporządkować się mu mieliby także przedsiębiorcy prowadzący handel obwoźny i obnośny.

Sporo zakazów, jednak autorzy zostawili wiele wyjątków.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
kierownik sklepu od 10 lat
2018-03-11 19:11
W cywilizowanym państiwe jak najwieksza grupa zawodow ma wolne niedziele - tam gdzie szanuje się człowieka i jego prace. Oczywiście ze sa zawody - lekarz strazak które musza pracować 7 dni po 24h ale...płacimy w końcu na to podatki...dlaczego zamykamy w weekendy banki i urzędy??? wlasnie oto chodzi w zakazie handlu nie by bronic ale by dawac możliwość większej grupie ludzi wolnej niedzieli, tym bardziej ze handel jest braza gdzie łamie się prawo pracy i często nawet kontrole PIP nic nie dają...dodatkowo na najniższych stanowiskach jest to praca mało platna, nie ma dodatkow za prace w niedzielę od 9 do 20 naprzykład!!!! wiec spojrzmy na zakaz handlu nie jako przymus chodzenia do kościoła, czy ze państwo ma nam mowic co ja mam na czasie wolnym robic...ale jako możliwość spędzania dowolnie czasu wolnego...dla pracowników handlu, którzy tez maja male dzieci rodzine i milo jest mieć jeden dzień dla rodziny...nie w tygodniu gdy maz w pracy a dzieci w szkole....
jj
2018-02-25 15:57
przeciez sposob obejscia tych idiotycznych przepisów jest bardzo prosty. Wystarczy dac pracownikom jeden czy pól procenta udzialu w sklepie dopoki sa zatrudnieni, czyli zrobic ich wspołwłascicielami sklepu i to wszystko. Własciciel przeciez moze sprzedawac w niedziele!
Zygmunt
2017-06-07 19:10
Niepojętym jest dlaczego jakakolwiek grupa zawodowa miałby być uprzywilejowania w zakresie pracy w niedzielę. Niezrozumiała i nielogiczna decyzja o wyłącznie handlu w tym jakimkolwiek dniu tygodnia jest skrajnie niesprawiedliwe i daje ogromny cios etyczno-moralny wobec pozostałych zawodów. Proszę mi wyjaśnić dlaczego w myśl takich uchwał żołnierz pełni służbę całą dobę, dlaczego pielęgniarka, policjant, kardiochirurg, elita rządząca, artysta, kucharz, ratownik górski i dziesiątki podobnych nie są objęci takim luksusem? To nawet kościół pracuje w niedzielę! Jakim prawem Ci jedyni, wybrani mają ustawowo mieć wolne? Dla mnie to skandaliczne wyróżnienie. Dlaczego tak ważkiej i kontrowersyjnej kwestii nie poddają referendum? Przecież rząd szczyci się oddaniem władzy suwerenowi i większą kontrolą społeczeństwa. Obawiam się, że po prostu doskonale sobie zdają sprawę, że nie wygrają tego referendum. Uważam, że na siłę chcą przeforsować swój pozbawiony empatii i szacunku projekt w imię sobie tylko znanych pobudek a nie wykluczone, że i profitów. Głosowałem na Prawo i Sprawiedliwość ale takim niegodnym i nieuczciwym zachowaniem podważają swój autorytet oraz zaufanie i wiarę w czystość intencji. Proszę bardzo; albo referendum albo wolna niedziela dla wszystkich. I to jest uczciwe oraz jedynie słuszne.
Pokaż wszystkie komentarze (422)