Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakaz handlu w niedzielę zwiększyłby bezrobocie

0
Podziel się

Najważniejszym argumentem przeciwko zakazowi jest trudna sytuacja na rynku pracy. Ale nie tylko.

Zakaz handlu w niedzielę zwiększyłby bezrobocie
(Reporter)
bCYrPkBN

Rząd, eksperci, pracodawcy i nawet część związkowców nie chce zakazu handlu w niedzielę. Projekt zmian w kodeksie pracy, który zakazywałby handlu nie tylko jak obecnie w święta, ale też w niedzielę zgłosiła grupa posłów z różnych partii. Projekt zakłada, że zakaz dotknąłby przede wszystkim sklepów wielkopowierzchniowych.

Najważniejszym argumentem przeciwko zakazowi handlu w niedzielę jest trudna sytuacja na rynku pracy. Premier Donald Tusk zaapelował do posłów by debatę na ten temat odłożyć na okres lepszej koniunktury gospodarczej.

- _ Ta dyskusja powinna mieć miejsce w czasie, kiedy bezrobocie będzie wyraźnie poniżej 10 procent, a nie wyraźnie powyżej _ - twierdzi premier.

Przedsiębiorcy i eksperci również argumentują, że zakaz handlu w niedzielę to pomysł absurdalny. - _ Są to cztery dni robocze mniej w miesiącu, więc z pewnością przełożenie na statystki dotyczące handlu by to miało. Tak samo na wzrost gospodarczy _ - twierdzi Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

bCYrPkBP

Przeciwni zakazowi handlu w niedzielę są również niektórzy związkowcy jak na przykład Wiesława Taranowska z OPZZ. - _ Tam przecież są różne inne usługi, pralnie, okuliści, kina. Przecież tam całe rodziny chodzą, żeby po prostu wypocząć i kupić, nie biegiem, ale się zastanowić, przymierzyć _ - twierdzi Taranowska.

Nie tylko dla handlowców niedziela to dzień pracy. W końcu w niedzielę pracują też lekarze, czy maszyniści.

bCYrPkCq
KOMENTARZE
(0)