Notowania

kraków
19-04-2012 (21:41)

Zakaz wjazdu starych aut do centrum. Tak chcą władze miasta

To pomysł urzędników na walkę ze smogiem. W okolice rynku i pierwszej obwodnicy nie można byłoby wjechać pojazdem, który ma więcej niż 20 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ssuaphoto/iStockphoto)

To pomysł urzędników Krakowa na walkę ze smogiem. W okolice rynku i pierwszej obwodnicy nie można byłoby wjechać pojazdem, który ma więcej niż 20 lat. Podobnie jest w Lizbonie.

Urzędnicy nie mają takiej możliwości, ale na temat zmian przepisów rozmawiali już z posłami. - Na razie o sprawie jest cicho, ale my chcielibyśmy mieć możliwość, by w sytuacjach, kiedy jest za dużo smogu, móc ruch w miastach zamykać - mówi Filip Szatanik z krakowskiego magistratu.

Pomysł jest absurdalny dla Kuby Białacha z Crazy Gates , który zabytkowymi trabantami i dużymi Fiatami obwozi po mieście turystów. - To by było tak samo absurdalne, gdyby zabronić się poruszać pojazdom na drewnianych kołach, bo dziś mamy inne wymogi bezpieczeństwa - mówi.

Przeciwko są nie tylko kierowcy starych aut, ale i eksperci. Zdaniem Grzegorza Kompy z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pojazdów Ekologicznych, takie rozwiązanie nie poprawiłoby stanu powietrza. - Nie należy popadać w pewien absurd, jeśli ten samochód będzie mógł stać na obrzeżach centrum i emitować te spaliny 3 kilometry dalej, to powietrze i tak będzie się mieszało - tłumaczy.

Jego zdaniem dobrym pomysłem, byłyby dopłaty do montowania instalacji gazowych - tak jak jest w Rzymie.

Kraków problemy ze smogiem ma od dawna, w sezonie grzewczym dopuszczalne normy przekraczane są nawet 5-ciokrotnie.

Czytaj więcej w Money.pl
W końcu poznamy prawdę o gazie łupkowym? Za czarnym PR-em niekonwencjonalnych źródeł energii ma stać rosyjski Gazprom.
Politycy pokłócili się o stołki w ONZ Duńską propozycję odrzuciły głównie Paryż, Berlin i Londyn. Polsce też się nie podobała, bo nowe kraje miałyby za słabą reprezentację.
Pół świata jest bez światła. Ale widok Do akcji przyłączyły się też miasta w Polsce. Zobacz, które.
Tagi: kraków, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, małopolskie, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz

Wybrane dla Ciebie