Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zakaz zatrudniania pielęgniarek i położnych na umowy cywilnoprawne

0
Podziel się:

Pielęgniarki i położne nie będą mogły wykonywać indywidualnej praktyki, także specjalistycznej, na podstawie umowy cywilnoprawnej w zakładach opieki zdrowotnej.

Pielęgniarki i położne nie będą mogły wykonywać indywidualnej praktyki, także specjalistycznej, na podstawie umowy cywilnoprawnej w zakładach opieki zdrowotnej (ZOZ) - zdecydował Sejm, który rozpatrzył poprawki Senatu do nowelizacji ustaw: o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz o zawodach pielęgniarki i położnej.

Na zakaz zatrudniania na tzw. kontrakty pielęgniarek i położnych nie chciał się zgodzić Senat. W jednej z poprawek zaproponował wykreślenie z ustawy mówiącego o tym przepisu. Posłowie nie podzielili zdania senatorów i odrzucili tę poprawkę.

Zakaz wzbudził wiele kontrowersji wśród samych zainteresowanych. Pielęgniarki uznały go za krzywdzący dla nich, ponieważ - jak deklarowały - nie chcą wracać na etat do placówki medycznej, bo nierzadko nie opłaca im się to finansowo.

Polemizowała z nimi Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych, która zgłosiła zapis o zakazie. Szefowa warszawskiej Izby Hanna Gutowska wyjaśniała PAP, że stanowisko Rady ma swoje źródło w skargach napływających od sióstr, które zostały przez pracodawców zmuszone do działalności na własny rachunek. "Owszem, zarabiają więcej, bo płacą minimalny ZUS. Poza tym nie mają praw wynikających ze stosunku pracy i pracują znacznie więcej godzin, co nie jest bez znaczenia dla jakości pracy i bezpieczeństwa pacjentów" - powiedziała PAP.

Zakazu zatrudniania pielęgniarek i położnych na umowy cywilnoprawne nie popierał także rząd. Według resortu zdrowia zmiana taka wymaga szerokich konsultacji międzyresortowych, ponieważ problem samozatrudnienia nie jest tylko problemem służby zdrowia. Wskazywano także, że zapis dotyczy tylko pielęgniarek i położnych, nie dotyczy zaś lekarzy i lekarzy dentystów.

Nowelizacja zakłada także zmiany w organizacji kształcenia podyplomowego służb medycznych.

Rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do prowadzenia szkolenia w dziedzinie kształcenia podyplomowego, dotychczas ograniczony do przedsiębiorców lub jednostek organizacyjnych samorządu. Obecnie mogą to być wszystkie instytucje, które spełniają wymagania i uzyskają wpis do odpowiedniego rejestru. Wprowadzono także zapisy mające poprawić nadzór nad organizatorami kształcenia.

Uszczegółowiono wymagania, jakie powinni spełniać lekarze, dentyści, pielęgniarki i położne, którzy zamierzają prowadzić praktykę indywidualną lub grupową.

Nowela zakłada także - w kontekście obecności Polski w Unii Europejskiej - uznawanie uprawnień uzyskiwanych w państwach członkowskich UE.

Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)