Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zakażenia szpitalne kosztują rocznie 800 mln zł

0
Podziel się:

Według Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych zmniejszenie częstości zakażeń o 1 proc. może zmniejszyć koszty leczenia od 7 do 10 proc.

Zakażenia szpitalne kosztują rocznie 800 mln zł
(SarahMcD/CC/Flickr)

Zakażenia podczas pobytu w polskim szpitalu może nabawić się od 5 do 10 osób na 100 pacjentów - mówili eksperci podczas konferencji prasowej z okazji ogłoszenia raportu otwarcia w ramach programu _ Stop Zakażeniom Szpitalnym. _

Bezpośrednie koszty leczenia chorych z zakażeniami szpitalnymi sięgają 800 mln złotych rocznie. Do tego dochodzą jeszcze koszty pośrednie, z których najbardziej dotkliwe to przedwczesne zgony. Najczęściej zakażenia dotyczą miejsc operowanych, układu oddechowego i moczowego.

Według Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych zmniejszenie częstości zakażeń o 1 proc. może zmniejszyć koszty leczenia aż o 7-10 proc.

Kluczowe znaczenie w zapobieganiu zakażeniom szpitalnym ma przestrzeganie zasad higieny - mycie rąk, stosowanie masek chirurgicznych czy jednorazowych fartuchów oraz kompetentny personel. - _ Jednak nadmiar papierkowej roboty, liczba chorych i niedobór personelu, w praktyce bardzo utrudniają zachowanie higieny _ - mówiła dr hab. Małgorzata Bulanda, prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t89632.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lekarze;domagaja;sie;gwarancji;zatrudnienia,182,0,828854.html) Lekarze domagają się gwarancji zatrudnienia
Dodała, że sytuację mają poprawić pielęgniarki epidemiologiczne, których wyszkolono już kilkaset. Pielęgniarka epidemiologiczna, jak detektyw, tropi źródła zakażeń i proponuje sposoby zapobiegania.

Jak zaznaczył prof. Stefan Tyski z Narodowego Instytutu Leków, zakażeń szpitalnych łatwiej uniknąć, gdy chory przebywa w szpitalu jak najkrócej. W przeciwnym razie oporne na leki szpitalne bakterie mogą wyprzeć z organizmu pacjenta łagodne, _ domowe _ bakterie.

Dr Bulanda zwróciła także uwagę, że odpłatnie udostępniane w szpitalach, jednorazowe kapcie czy fartuchy nie zapewniają ochrony przed zakażeniem. - _ Przede wszystkim, zdrowy człowiek trafiający do szpitala raczej wyniesie stamtąd niebezpieczne, lekooporne szczepy niż wniesie coś groźnego na butach czy ubraniu. Poza tym wiele osób używa jednorazowych ochraniaczy wielokrotnie, także w innych szpitalach _ - dodała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t85811.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;e;coli;wykluczono;zakazenie;w;lodzi,200,0,846280.html) Bakteria E.coli: Wykluczono zakażenie w Łodzi 70-latek z Łodzi nie jest zakażony bakterią EHEC o takim samym serotypie jak ta, która wywołuje zachorowania w Niemczech - informuje Główny Urząd Sanitarny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t129584.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kopacz;zostaje;wiekszosc;sejmu;za;minister,88,0,839000.html) Kopacz zostaje. Większość Sejmu za minister Zdaniem opozycji minister zdrowia powinna zapłacić stanowiskiem za zbyt niskie nakłady na ochronę zdrowia i kolejki do lekarzy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ponad;polowa;szpitali;zmieni;sie;w;spolki,148,0,822676.html) Ponad połowa szpitali zmieni się w spółki? Placówki przynoszące straty będą miały trzy miesiące na spłatę długu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)