Notowania

święta w polsce
15.12.2013 07:56

Zakupy świąteczne po polsku. Na ostatnią chwilę i za gotówkę

Większość z nas kupuje prezenty z większym wyprzedzeniem w sklepach, a 13,4 proc. robi zakupy online.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Paha_l/Dreamstime)

Podobnie jak przed rokiem, za prezenty świąteczne zapłacimy najczęściej gotówką. Niemal 14 proc. z nas skorzysta z karty kredytowej, a 11 proc. z debetowej.
Jak pokazuje najnowsze badanie przeprowadzone przez Deutsche Bank PBC, podczas tegorocznych zakupów świątecznych niepodzielnie rządzi gotówka. Aż 63 proc. ankietowanych preferuje tę formę płatności. Gotówką będzie płacić większość Polaków, bez względu na płeć, wiek, wykształcenie czy poziom zarobków.

Zdaniem Moniki Szlosek z Deutsche Bank PBC, wynik sondażu nie jest zaskoczeniem. - _ W analogicznym badaniu przeprowadzonym przez nas rok temu, skala popularności gotówki była podobna – przypomina. – Taka postawa może mieć pewne uzasadnienie, ponieważ używając papierowych pieniędzy wydajemy się być nieco bardziej powściągliwi, niż płacąc kartą _ – mówi. – _ Z gotówką w portfelu możemy mieć poczucie, choć nieraz złudne, że lepiej kontrolujemy swoje wydatki, nawet w czasie świątecznej gorączki zakupowej. _

Drugą najczęściej wybieraną opcją jest karta kredytowa. Na taką odpowiedź wskazało niemal 14 proc. badanych. – _ To całkiem spory odsetek, zważywszy na fakt, że nie każdy z nas ma w portfelu tego typu kartę _ – komentuje Monika Szlosek. – _ Być może ankietowani docenili podstawową zaletę karty kredytowej, czyli to, że dokonując płatności w grudniu, odkładają faktyczny moment poniesienia tego kosztu na kolejne miesiące. Dla wielu z nas takie odroczenie nie jest bez znaczenia, ponieważ grudzień to jeden z najtrudniejszych miesięcy dla domowego budżetu _ – dodaje.

Dla 11 proc. ankietowanych preferowanym sposobem płacenia za prezenty jest karta debetowa. Mało kto zdecyduje się za to w tym roku na zakupy na raty. Jak pokazuje badanie, z gotówki znacznie chętniej korzystają kobiety niż mężczyźni, którzy dwa razy częściej sięgają po karty płatnicze. Popularność gotówki maleje wraz z wykształceniem ankietowanych i wielkością miejscowości, z której pochodzą.

Bank sprawdził nie tylko, w jaki sposób płacimy za prezenty, ale także jak robimy nasze świąteczne zakupy. Niemal 43 proc. Polaków kupuje prezenty z większym wyprzedzeniem w sklepach, a 13,4 proc. robi wcześniej zakupy online. 11 proc. ankietowanych poluje w ciągu roku na okazje, wyprzedaże i promocje, z których korzysta z myślą o świątecznych prezentach. Skąd więc takie tłumy w sklepach tuż przed świętami co roku? Z badania wynika, że nadal co piąty ankietowany kupi w tym roku prezenty dopiero w ostatniej chwili.

Sondaż pokazał również, jak bardzo płeć różnicuje podejście w tej kwestii. Zakupy na ostatni moment to zdecydowanie męska cecha (taką odpowiedź wybrało niemal 28 proc. mężczyzn i prawie o połowę mniej kobiet). Natomiast więcej niż połowa pań stara się kupić świąteczne prezenty z wyprzedzeniem. Tymczasem takie plany ma w tym roku zaledwie jedna trzecia mężczyzn.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: święta w polsce, zakupy, wiadomości, waluty, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
Deutsche Bank
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz