Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zalanie tunelu Wisłostrady. Przyczyną była usterka techniczna

0
Podziel się:

Zarząd Dróg Miejskich zleci operatorowi tunelu montaż dwóch dodatkowych sond pomiarowych poprawiających sterowanie zasuwami powodziowymi.

Zalanie tunelu Wisłostrady. Przyczyną była usterka techniczna
(PAP/Jakub Kamiński)

Przyczyną niedzielnego zalania tunelu Wisłostrady było uszkodzenie czujnika pomiarowego, odpowiedzialnego za monitorowanie Wisły. W przyszłości, po wydaniu ostrzeżenia burzowego przez IMiGW, ZDM będzie wysyłał do tunelu swojego pracownika - poinformował stołeczny ratusz.

Jak poinformował ratusz, serwisująca tunel firma Siemens wyjaśniła, że do awarii czujnika doszło w wyniku porannych opadów deszczu. Wytworzone wówczas w rurociągu odpływowym ciśnienie spowodowało uszkodzenie sondy pomiarowej, co skutkowało wskazaniem błędnego pomiaru poziomu Wisły i w konsekwencji zadziałanie systemu automatycznego zamykającego zasuwy zapobiegające przedostaniu się wody z Wisły do tunelu.

Z raportu służb miejskich dla prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz wynika, że Zarząd Dróg Miejskich zleci operatorowi tunelu montaż dwóch dodatkowych sond pomiarowych poprawiających sterowanie zasuwami powodziowymi. Zamontowany będzie też dodatkowy system automatycznego powiadamiania o działaniu systemu.

W przyszłości, w przypadku wydania ostrzeżenia burzowego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej o możliwości wystąpienia intensywnych opadów deszczu na terenie miasta, ZDM będzie wysyłał do tunelu swojego pracownika. Będzie on monitorował działania systemów sterowania tunelem oraz stan jego przejezdności.

Wszystkim służbom uczestniczącym w działaniach zalecono szybsze informowanie Służby Dyżurnej Centrum Zarządzania Kryzysowego o podjętych czynnościach. Przypomniano też o konieczności całodobowego nasłuchu radiowego.

W związku z tym, że przyczyną zdarzenia była usterka techniczna, a nie błąd ludzki, prezydent miasta przywróciła do pełnienia obowiązków zastępcę dyrektora ZDM Michała Trzcińskiego, który zawieszony został w niedzielę.

Po niedzielnych opadach w Warszawie w tunelu Wisłostrady pojawiła się woda. Jej wypompowywaniem musieli się zająć strażacy, jednak tunel był przejezdny.

Z raportu służb miejskich wynika, że policja poinformowała w niedzielę Służbę Dyżurną Centrum Zarządzania Kryzysowego o zalaniu prawego pasa ruchu tunelu w kierunku Żoliborza o godz. 14.46. O godz. 15.20 serwisanci operatora tunelu rozpoczęli sprawdzenie działania systemu odwodnienia tunelu. W tym samym czasie podjęto decyzje o skierowaniu na miejsce strażaków. O godz. 15.50 ręcznie odblokowano odpływu wody. Bez utrudnień ruch odbywał się od ok. godz. 16.25.

Podobne problemy z działaniem systemu odwodnieniowego wystąpiły tylko raz - w 2005 roku. Nie zachowały się żadne dokumenty ani raporty wskazujące na przyczyny oraz podjęte wówczas działania.

Ruch w tunelu wznowiono w niedzielę rano po 10-miesięcznej przerwie. Od połowy sierpnia 2012 r. biegnący wzdłuż Wisły tunel był zamknięty z powodu awarii na budowie II linii metra. Podczas drążenia tunelu metra budowniczowie natrafili wówczas na ciek wodny, który zalał budowę, a także wypłukał grunt spod jezdni tunelu.

Czytaj więcej w Money.pl
Paraliż ruchu w stolicy. Co z Wisłostradą? Ruch w tunelu Wisłostrady, zamkniętym w ubiegłym roku z powodu awarii na budowie II linii metra, zostanie wznowiony jutro między 5 a 6 rano.
Prezydent Warszawy podjęła ważną decyzję Ma ona związek z zalaniem - otwartego po 10-miesięcznej przerwie - tunelu Wisłostrady.
Tunel Wisłostrady znów otwarty, ale zalany Gwałtowny deszcz zalał nowootwarty tunel na warszawskiej Wisłostradzie. Część tunelu była przez chwilę nieprzejezdna dla samochodów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)