Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Założenia projektu o kontroli zagranicznych inwestycji - może jesienią

0
Podziel się:

Projekt takiej ustawy zapowiedział dziś w Sejmie minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński.

Założenia projektu o kontroli zagranicznych inwestycji - może jesienią
(Ministerstwo Skarbu Państwa)
bEShngCZ

Jesienią tego roku mogą być gotowe założenia do projektu ustawy umożliwiającej kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce - poinformowała rzeczniczka resort skarbu Agnieszka Jabłońska-Twaróg PAP. Dodała, że regulacje dotyczyłyby państw spoza UE.

Projekt takiej ustawy zapowiedział dziś w Sejmie minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński (na zdjęciu).

_ Przygotowujemy projekt ustawy umożliwiającej kontrolę zagranicznych inwestycji kapitałowych w Polsce. Zakłada on, że w niektórych przypadkach zakup lub sprzedaż akcji i udziałów polskich firm będzie wymagać zgody ministra Skarbu Państwa. Przykład Azotów, które obroniliśmy przed wrogim przejęciem dzięki skutecznej konsolidacji, pokazuje, że potrzebujemy efektywnych narzędzi do ochrony naszego rynku i naszych interesów _ - mówił Karpiński.

bEShngDb

Minister podkreślił, że Polska była i jest otwarta na zagraniczne inwestycje kapitałowe, _ ale zdarza się, że intencje inwestorów nie zawsze są zbieżne z interesami polskiej gospodarki _. _ Będziemy chronić nasze strategiczne aktywa, ale oczywiście w zgodzie ze światowymi standardami _ - zaznaczył szef resortu skarbu.

Rzeczniczka MSP powiedziała PAP, że prace nad ustawą trwają, a założenia do niej mogą zostać zaprezentowane już jesienią tego roku. _ Analizujemy rozwiązania, jakie w tej kwestii funkcjonują w różnych państwach europejskich oraz w systemie anglosaskim. Chodzi m.in. o Niemcy, Austrię, Francję czy Włochy. To co zaproponujemy, będzie wypadkową tych rozwiązań _ - powiedziała rzeczniczka MSP.

_ Takie rozwiązania są stosowane na całym świecie _ - wskazała Jabłońska-Twaróg. Jako przykład podała transakcję KGHM, który kupił kanadyjską spółkę górniczą Quadra FNX. Zgodę na transakcję musiał wydać kanadyjski minister przemysłu.

Czytaj więcej w Money.pl

bEShngDh
bEShngDC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)