Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zamachy
02.10.2005 10:29

Zamachy na Bali - zginęło 25 osób

Wskutek sobotniej serii eksplozji w miejscowościach turystycznych Dżimbran i Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali zginęło 25 osób, a ok. 100 zostało rannych - wynika z najnowszego bilansu przekazanego przez indonezyjskie źródła medyczne.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wcześniej agencja AFP, która powoływała się na przedstawiciela francuskiej ambasady, informowała o 32 ofiarach śmiertelnych.

Ambasador RP w Indonezji Tomasz Łukaszuk powiedział PAP w niedzielę rano czasu polskiego, że nie ma informacji, aby wśród zabitych lub rannych byli obywatele Polski. Według ambasadora, dotychczas nie udało się zidentyfikować 10 ciał i ustalić tożsamości czterech rannych.

Ministerstwo Zdrowia Indonezji poinformowało w niedzielę, że na Bali przyjechało ośmiu specjalistów medycyny sądowej, którzy pomogą w identyfikacji ofiar.

Jak podały indonezyjskie źródła szpitalne, wśród zabitych jest dwóch obywateli Australii, Japończyk i 12 Indonezyjczyków. Rannych zostało 49 Indonezyjczyków, 17 Australijczyków, sześciu obywateli Korei Płd., trzech Japończyków i dwóch Amerykanów.

Według szefa indonezyjskich antyterrorystów Ansyaada Mbai, ataków na Bali dokonali zamachowcy-samobójcy, a sposób ich przeprowadzenia wskazuje na organizację Dżimah Islamija, będącą regionalną odnogą Al-Kaidy. W niedzielę rzecznik działacza islamskiego Abu Bakara Baszira, uważanego za przywódcę Dżimah Islamii, oświadczył, że nie jest on zamieszany w sobotnie zamachy.

Do wybuchów doszło na kilka dni przed przypadającą na 12 października trzecią rocznicą zamachów terrorystycznych na Bali, w których zginęły 202 osoby.

12 października 2002 roku podwójna eksplozja w restauracji i dyskotece zabiła 202 osoby pochodzące z 22 krajów, w tym 99 Australijczyków i 7 Amerykanów. Zginęła też polska dziennikarka Beata Pawlak. Zamach przypisano Dżimah Islamii.

Tagi: zamachy, terroryzm, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz