Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paulina Pacuła
|

Zamieszki na Ukrainie. Czy jest jeszcze szansa na pokój?

0
Podziel się:

Eksperci Instytutu Spraw Międzynarodowych przygotowali trzy możliwe scenariusze dla Ukrainy. Czy jest jeszcze szansa na pokojowe rozwiązanie konfliktu?

Zamieszki na Ukrainie. Czy jest jeszcze szansa na pokój?
(EPA/SERGEY DOLZHENKO)

Służba Bezpieczeństwa ogłosiła początek ogólnokrajowej akcji antyterrorystycznej na Ukrainie. Od wczoraj zginęło już 26 osób, około tysiąc jest rannych. Opozycyjne źródła mówią nawet o 60 zabitych. Eksperci Instytutu Spraw Międzynarodowych przygotowali trzy możliwe scenariusze dla Ukrainy. Czy jest jeszcze szansa na pokojowe rozwiązanie konfliktu?

*Scenariusz 1. *Władze i opozycja dochodzą do porozumienia. Zgodnie z ustaleniami, rozpisane zostają przedterminowe wybory prezydenckie i parlamentarne. Może też powstać tymczasowy _ rząd techniczny _.

Prezydent podpisuje ustawę, likwidującą antydemokratyczne przepisy, ograniczające wolności obywatelskie, a specjalne jednostki milicji Berkut wracają do koszar. W zamian, opozycja opuszcza okupowane urzędy państwowe i godzi się na to, że w centrum Kijowa pozostanie jedynie niewielki, złożony z kilku namiotów _ symboliczny Majdan _.

Opozycja wyrazi też zgodę na abolicję dla milicjantów uczestniczących w tłumieniu antyrządowych protestów. Powróci sprawa podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE i realizowania dalszych reform. Unia Europejska będzie wspierać proces porozumienia, natomiast Rosja będzie zachowywać się bardzo ostrożnie, faktycznie jednak wspierając Janukowycza.

*Scenariusz 2: *Demonstranci zajmują budynki władz centralnych i regionalnych na terenie większości kraju, w wyniku czego do dymisji podaje się zarówno prezydent, jak i rząd. W wyniku tych wydarzeń następuje również podział w Partii Regionów.

Utworzona przez opozycję Rada Ludowa pełni funkcję parlamentu i powołuje rząd tymczasowy. Zdecydowania większość jednostek armii i milicji zachowuje neutralność lub przechodzi na stronę protestujących, niemniej część z nich początkowo stara się bronić ustępującej władzy i miejscami dochodzi do starć.

Rośnie napięcie i tendencje separatystyczne na Krymie, pojawiają się nastroje separatystyczne na wschodzie kraju, nad którym usiłują zachować kontrolę ludzie Janukowycza. Pogarsza się sytuacja gospodarcza - oligarchowie wycofują pieniądze do offshorów, ludzie masowo skupują walutę.

Unia Europejska i USA warunkowo uznają rząd tymczasowy i udzielają wsparcia gospodarczego - niezbędnego z powodu grożącego Ukrainie defaultu - również za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Rosja odmawia uznania nowych władz i przekazania kolejnej transzy kredytu, podwyższa ceny gazu i domaga się spłaty długów.

*Scenariusz 3: *Prezydent Wiktor Janukowycz za zgodą Rady Najwyższej wprowadza stan wyjątkowy, czemu sprzeciwia się część obozu władzy. Milicja i wojsko dużymi siłami atakują Majdan i siłowo rozpędzają manifestację, a wielu demonstrujących trafia do więzień. Część opozycyjnych przywódców ucieka za granicę i tworzy rząd emigracyjny.

Niektóre oddziały wojska i milicja - zwłaszcza na zachodzie kraju - odmawiają wykonywania rozkazów. W zachodniej Ukrainie nasilają się nastroje separatystyczne, dochodzi do coraz większych demonstracji i starć z milicją, narasta groźba wojny domowej, co ostatecznie może doprowadzić do przekształcenia kraju w federację.

Ogromna rzesza uchodźców chce się przedostać do Polski, a także Słowacji, Węgier i Rumunii. UE wprowadza sankcje wobec ukraińskich władz, oligarchów i osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka. Sprawa ukraińska może być podjęta przez ONZ (zgoda Rosji jest możliwa); niewykluczone jest wprowadzenie sił pokojowych.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)