Notowania

zamieszki na ukrainie
06.12.2013 19:18

Zamieszki na Ukrainie. "Państwu grozi anarchia, Zachód musi działać"

Dorobek Janukowycza - przekupstwa i groźby pod adresem sądów i mediów, represjonowanie przeciwników politycznych - usprawiedliwia postulat pilnego rozpisania wyborów prezydenckich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ukrainie grozi przekształcenie się w kraj, którym nie da się rządzić, ani go kontrolować. Nawet prezydent Wiktor Janukowycz musi zdawać sobie z tego sprawę i od niego zależy, czy groźba zostanie zażegnana; działać musi także Zachód - pisze _ Economist _.

_ Dorobek Janukowycza - przekupstwa i groźby pod adresem sądów i mediów, represjonowanie przeciwników politycznych, pobłażliwość wobec własnych kumpli - usprawiedliwia postulat pilnego rozpisania wyborów prezydenckich _ - ocenia tygodnik. _ To samo można powiedzieć o wyborach do Rady Najwyższej (parlamentu), będącej gniazdem nikczemników i starych wyjadaczy umieszczonych tam przez oligarchów _ - dodaje.

_ Nie zanosi się, by Janukowycz dopuścił do przedterminowych wyborów prezydenckich lub parlamentarnych. Rząd uzyskał w tych dniach wotum zaufania w parlamencie, ale mimo to prezydent powinien go odwołać i zgodzić się na wprowadzenie głównych partii opozycyjnych do nowego koalicyjnego rządu. Byłoby to z jego strony minimum politycznych ustępstw _ - zaznacza _ Economist _.

Według gazety UE i USA powinny zadbać o to, by za użycie przemocy wobec uczestników protestów w Kijowie władze Ukrainy zapłaciły wysoką cenę, jak np. zamrożenie aktywów majątkowych przedstawicieli reżimu na Zachodzie i wpisanie ich na czarną listę osób niepożądanych. _ Ukraina może być bliska bankructwa, ale rządząca klika ma się dobrze _ - podkreśla tygodnik.

W jego ocenie najwięcej do zrobienia ma Unia Europejska, która _ przyczyniając się do przyspieszenia obecnego kryzysu na Ukrainie, nie może teraz odwrócić się do niego plecami _.

Odpowiedzialnością za obecny polityczny impas na Ukrainie brytyjski tygodnik obciąża także prezydenta Rosji Władmira Putina. _ Nawet Putin, który lubi, gdy jego sąsiedzi są słabi, powinien sobie uzmysłowić, że jego ingerencja i ukraińskie patologie spowodowały, że Ukraina znalazła się na skraju tragedii _ - wskazuje.

_ Być może protesty uliczne rozpłyną się w pośniegowym błocie, ale nie można wykluczać, że 46-milionowy kraj, graniczący z czterema państwami UE, może stanąć w ogniu _ - podsumowuje _ Economist _.

Czytaj więcej w Money.pl
Janukowycz wracając "wstąpił" do Putina Janukowycz odwołał planowaną na przyszły tydzień wizytę na Malcie. Jak wyjaśnia jego kancelaria, prezydent Ukrainy podjął taką decyzję, ponieważ chce skoncentrować się na sytuacji w kraju.
Poprosili by Tymoszenko przerwała głodówkę Córka byłej premier Ukrainy poinformowała, że jej matka jest w bardzo złym stanie fizycznym. Nie porusza się o własnych siłach.
Sikorski: tylko tak Ukraina zbliży się do UE Szef polskiego MSZ uważa, że integracja z Europą jest możliwa, ale tylko przy zmianie polityki wewnętrznej na Ukrainie.
Tagi: zamieszki na ukrainie, anarchia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz