Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ekologia
05.06.2012 09:38

Zanieczyszczenie w Chinach. Rząd zły na ambasady

Chiński rząd zażądał, by zagraniczne ambasady w Pekinie przestały publikować własne pomiary zanieczyszczenia powietrza w tym mieście.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Sepperer Markus I M.A.S.E./CC/Flickr)

Wysoki przedstawiciel chińskiego rządu zażądał, by zagraniczne ambasady w Pekinie przestały publikować własne pomiary zanieczyszczenia powietrza w tym mieście. Media wskazują, że wypowiedź ta jest skierowana przede wszystkim do USA.

_ - Zgodnie z konwencją wiedeńską w sprawie stosunków dyplomatycznych zagraniczni dyplomaci są zobowiązani do przestrzegania miejscowego prawa i nieingerowania w wewnętrzne sprawy kraju _ - powiedział wiceminister środowiska Wu Xiaoqing.

Tymczasem - zaznaczył - _ prowadzenie własnych pomiarów i publikowanie ich w internecie nie tylko narusza ducha tej konwencji, ale również pogwałca zasady ochrony środowiska _. Jak dodał, _ chiński system monitorowania poziomu zanieczyszczenia powietrza uwzględnia interes obywateli i leży w gestii rządu _.

Choć wiceminister w wystąpieniu nie odniósł się bezpośrednio do USA, według mediów wypowiedź była skierowana właśnie do tego kraju.

Ambasada amerykańska na dachu swojej siedziby zainstalowała urządzenie mierzące poziom zanieczyszczenia powietrza, a aktualizowane co godzinę wyniki publikuje na swoim profilu na Twitterze, który cieszy się wielką popularnością.

Na stronie internetowej placówka USA zastrzega, że na podstawie odczytów z jednego tylko urządzenia nie można wysnuwać wniosków o jakości powietrza w całym Pekinie. Mimo to chińskie władze skrytykowały amerykańską ambasadę za _ nienaukowe _ praktyki.

Poziom zanieczyszczenia powietrza w stolicy Chin zmienia się w zależności od siły wiatru oraz ilości fabrycznych wyziewów, spalin samochodowych, kurzu itp. Niekiedy mieszanka tych substancji w formie brązowego, gryzącego dymu spowija miasto przez wiele dni.

Zdaniem wielu mieszkańców Pekinu oficjalne pomiary są często bardzo niedoszacowane.

Wiceminister Wu podkreślił we wtorek, że standardy czystości powietrza obowiązujące w Chinach zostały opracowane we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia. Jednocześnie przyznał jednak, że ogólna kondycja środowiska naturalnego w Chinach jest bardzo niekorzystna. Jako przykład podał stan monitorowanych rzek, z których 10 proc. jest poważnie zanieczyszczonych.

Czytaj więcej o ekologii
Powietrze coraz lepsze. Ale nie wszędzie Jakość powietrza w Zakopanem w sposób znaczący poprawiła się - oświadczył małopolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska Paweł Ciećko.
Luksusowe buty z gumy. Czyj to pomysł? Sustainable Soles to pierwsza, ekologiczna linia butów marki Gucci. Damskie i męskie modele zostały wykonane z biodegradowalnego plastiku.
Zobacz, czym grozi brak ciemnego nieba Niewłaściwa polityka oświetlania ulic, skutkująca utratą ciemnego nieba nawet w małych miejscowościach, to już nie tylko problem astronomów, ale jedno z dokuczliwych dla mieszkańców zagrożeń środowiskowych - oceniają przedstawiciele instytucji ekologicznych.
Tagi: ekologia, chiny, powietrze, ambasady, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz