Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
hiszpania
14.07.2010 15:54

Zapatero wzywa parlament do poparcia oszczędności

Hiszpania przeżywa obecnie najcięższy kryzys gospodarczy od dziesięcioleci.

Podziel się
Dodaj komentarz
(photo-service.europarl.europa.eu)

*Rząd musi zachować dyscyplinę oszczędnościową także w budżecie na 2011 r., nawet gdyby miało się to negatywnie odbić na przyszłorocznym wzroście gospodarczym - oświadczył premier* Jose Luis Rodriguez Zapatero podczas dorocznej debaty w parlamencie o stanie państwa.

Socjalistom z politycznego obozu Zapatero będzie jednak trudno zbudować poparcie dla dalszych cięć w wydatkach, ponieważ duża konserwatywna Partia Ludowa, małe partie lewicowe oraz katalońska partia CiU zapowiedziały, że będą temu przeciwne.

Zapatero powiedział, że gospodarka hiszpańska powinna w drugim kwartale utrzymać fazę wzrostu po pierwszym kwartale na plusie. - _ Wychodzimy z recesji _ - oświadczył premier.

Hiszpania byłą w recesji od końca 2008 r. W pierwszym kwartale 2010 r. po raz pierwszy od tego czasu zanotowała niewielki wzrost - o 0,1 proc. Rząd spodziewa się, że w całym 2010 r. PKB spadnie o 0,3 proc., ale w 2011 r. nastąpi już wzrost o 1,3 proc.

Hiszpania przeżywa obecnie najcięższy kryzys gospodarczy od dziesięcioleci. Wskaźnik bezrobocia osiągnął 20 procent, co oznacza, że bez pracy jest około 4,6 miliona ludzi.

Rządzący socjaliści chcą zaoszczędzić do 2011 roku 15 mld euro, m.in. poprzez zmniejszenie płac urzędników, co ma doprowadzić do zmniejszenia deficytu z 11,2 proc. PKB w 2009 roku do 3 proc. PKB w 2013 roku.

Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz