Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Zarobki po studiach coraz mniejsze

Zarobki po studiach coraz mniejsze

Fot. uniinnsbruck / Flickr (CC BY SA 3.0)

Młodzi szukający pracy nie mają już tak dużych wymagań płacowych, jak cztery lata temu. Wtedy chcieli pracować za co najmniej dwa tysiące złotych na rękę, a bezpłatne praktyki odchodziły do lamusa. Dziś już wymagają od pracodawcy jedynie 1,3 tysiąca złotych.

Diametralnie zmieniło się nastawienie młodych. Nie kręcą już nosem na śmieciowe umowy - o działo, zlecenie, czy w systemach prowizyjnych. W tej chwili mamy 25,4 procenta młodych bezrobotnych. Wprawdzie jest to dużo mniej niż Hiszpanii (45 procent), ale do standardów niemieckich (8,9 proc.) jeszcze nam daleko - pisze dziennik Gazeta Prawna.

Młodzi przestali wierzyć w mit wykształcenia. Na drugi kierunek decydują się, tylko jeśli nie mogą znaleźć pracy albo kiedy już pracują - żeby się dokształcić. Na brak ofert nie mogą narzekać absolwenci politechnik i szkół zawodowych. Jednak przekonania o czterech tysiącach na rękę po studiach technicznych powoli zanikają, aczkolwiek absolwenci najbardziej pożądanych kierunków mogą na początek dostać trzy tysiące netto.

Czytaj więcej o wynagrodzeniach w Money.pl
Ci dziennikarze przynoszą największe zyski
Najbardziej znani spośród gospodarzy programów informacyjnych zarabiją dziesiątki milionów. Zobacz kto.
Podwyżki dla mundurowych? Zależy od pogody
- Nie możemy niczego obiecać na 100 procent - mówi szef MSW Jacek Cichocki.
To ich najbardziej opłaca się zatrudnić
Robert Janowski dla swojej stacji telewizyjnej zarobił w zeszłym roku 115,6 milionów złotych. Polska Oprah Winfrey - 90,9 miliona złotych. Ile z tego uszczknęli dla siebie?
wynagrodzenia, zarobki, młodzi wykształceni
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
m-53
83.24.51.* 2012-02-16 18:00

Młodzi przestali wierzyć w mit wykształcenia

Najwyższy czas.
Wydawało im się (albo dali sobie wmówić), że ukończenie byle czego byle jak jest równoważne z wyższym wykształceniem.
Oczekiwali wynagrodzenie za "bycie" wykształconym, nie chcieli się uczyć czegokolwiek - bo już się przecież nauczyli i mają "papier".
kondzielaw
164.127.37.* 2012-01-29 12:10
u nas błąd jest u samej podstawy. to firmy powinny zgłaszać zapotrzebowanie na specjalistów na uczelniach jak na zachodzie i nie byłoby nadprodukcji i aż takiego bezrobocia. a zaraz po studiach jak sie nie ma doświadczenia to ciężko też o dobrą pensję, bo trzeba wyszkolić pracownika, a szkolenie to też kasa. u nas w eniro jak zaczynałem to miałem kilka tyg szkoleń i w między czasie powoli się wdrażałem do obowiązków, żeby wykorzystywać to czego uczyli na szkoleniach. w sumie dobra opcja dla kogoś bez doświadczenia, bo jakby firmy nie robiły takich szkoleń wewnętrznych, to mógłbym zapomnieć o pracy tylko z praktykami wpisanymi w cv :/
k aczordonald
92.20.61.* 2012-01-27 12:00
czyli 300-400EURO NETTO miesiecznie, powszechne zarobki przy identycznych jak zachodnie cenach.

Jak startujesz z takiego pulapu, to nawet 10% procent podwyzki rocznie, a ciebie stac po 5 latach tyle samo co przy starcie zatrudnienia, czyli na nic.


dlatego dziennikarze money, finansowi czy inni doradcy i naciagacze, pomyslcie przez chwile zanim napiszecie artykul

"w ktorych miastach sa TANIE mieszkania"
:::))))
Zobacz więcej komentarzy (9)