Notowania

średnie wynagrodzenie
05.01.2013 07:01

Zarobki Polaków bez szans na większe wzrosty

Szacunki większości krajowych i zagranicznych instytucji nie napawają optymizmem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wawok/REPORTER)

Szacunki większości krajowych i zagranicznych instytucji nie napawają optymizmem *- *w 2013 roku nastąpi wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń w Polsce *- *podaje portal wynagrodzenia.pl

Instytucje finansowe prognozują wyhamowanie dynamiki wynagrodzeń nominalnych w Polsce w 2013 roku. Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, większość szacunków mieści się w przedziale 3,4-3,8 proc..

Choć to wielkości porównywalne lub nieco mniejsze od wzrostu z 2012 roku, na uwagę zasługują prognozy kształtowania się wynagrodzeń w ujęciu realnym. - _ Malejąca inflacja poprawi nieco naszą siłę nabywczą, tak więc realne wynagrodzenia nieznacznie wzrosną _ - komentuje Łukasz Pokrywka z Sedlak & Sedlak. Niestety nie oznacza to, że sytuacja na polskim rynku pracy ulegnie poprawie. Powszechnie oczekuje się wzrostu bezrobocia i spadku zatrudnienia wskutek znacznego obniżenia wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie.

Zdaniem Komisji Europejskiej, dynamika nominalnych wynagrodzeń w całej Unii Europejskiej wyniesie zarówno w 2012 i 2013 roku 2,1%. Sytuacja nieco poprawi się w krajach strefy euro, gdzie wzrost wyniesie odpowiednio 1,9% i 2,0%, choć dalej będzie niższy, niż we wszystkich 27 państwach członkowskich. Czy to optymistyczne dane? - _ Niestety, uwzględniając kształtowanie się inflacji, wynagrodzenia realne wzrosną jedynie w 16 z 27 państw. To i tak lepiej, niż w 2012 roku, kiedy wzrost realnych wynagrodzeń odnotowano tylko w 11 krajach członkowskich UE _ - mówi ekspert z Sedlak & Sedlak .

Ministerstwo Finansów , a tym samym cały rząd, wykazuje największy optymizm w kwestii wzrostu nominalnych wynagrodzeń w 2013 roku w naszym kraju. Minister prognozuje, że wynagrodzenia zwiększą się w ujęciu nominalnym o 4,6 oroc. - _ Identyczny wynik prognozował także dla 2012 roku. Jak wynika z danych GUS za okres styczeń - listopad 2012, średnioroczny wzrost wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw wyniósł 3,6 proc. Prawdopodobnie dane spływające za grudzień nie zmienią w sposób znaczący tego wskaźnika. Szanse osiągnięcia prognozowanego wzrostu przez MF są zatem znikome _- dodaje Pokrywka.

Jak podaje portal wynagrodzenia.pl, eksperci powszechnie oczekują znaczącego spadku inflacji w 2013 roku wskutek ostrego wyhamowania wzrostu PKB i wysokich cen w 2012 roku (wysokiej bazy statystycznej).

Konsekwencją tego, przy jednoczesnym zwiększeniu wynagrodzeń nominalnych, będzie wzrost wynagrodzeń realnych w Polsce w 2013 roku. Wynagrodzenia realne najprawdopodobniej nie ulegną zmianie w 2012 roku, bowiem wysoka inflacja kompensowała w minionych miesiącach wzrost wynagrodzeń nominalnych.

Ministerstwo Finansów oczekuje wzrostu realnych wynagrodzeń aż o 1,9 proc.. Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową prognozuje natomiast, że inflacja istotnie zmniejszy się, ale nie podziela w tej kwestii optymizmu ośrodka rządowego.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: średnie wynagrodzenie, pensje, wiadomości, praca, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz