Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zasada SA i Aftotor podpisały umowę o montażu autobusów Autosan

0
Podziel się:

Montowane w Kaliningradzie autobusy mają być sprzedawane m.in. w Rosji, Estonii, na Litwie i Łotwie. Inwestycja ma łącznie kosztować 35 mln USD w ciągu trzech lat.

bESqvXQR

Prezes Zasady SA oraz przedstawiciel rosyjskiej firmy Aftotor podpisali na II Forum Gospodarczym Polska-Rosja umowę o montażu autobusów Autosan w Kaliningradzie. Inwestycja ma łącznie kosztować 35 mln USD w ciągu trzech lat.

'Spodziewam się, że montaż ruszy w połowie roku. Docelowo ma to być do 1.000 pojazdów rocznie' - powiedział wcześniej w środę prezes Zasady, Franciszek Gaik, przed podpisaniem umowy z Vladimirem Scherbakowem. Autosan SA wchodzi w skład grupy Zasada.

Pieniądze na finansowanie inwestycji będą pochodzić z kredytów z polskich banków.

bESqvXQT

Montowane w Kaliningradzie autobusy mają być sprzedawane m.in. w Rosji, Estonii, na Litwie i Łotwie. Gaik dodał, że w późniejszym okresie montaż w Kaliningradzie może rozpocząć również Jelcz z grupy Zasada.

Sanocki Autosan sprzedawał na rynku rosyjskim średnio 250 autobusów rocznie. W Samarze i Orenburgu posiada montownie, które obecnie nie działają.

W nowej montowni, która ma rozpocząć ekspansję polskich autobusów na rosyjskim rynku, montowane będą różne typy autobusów, m.in. miejskie średniej wielkości.

W Obwodzie Kaliningradzkim działa ok. 450 polsko-rosyjskich firm, a średnie roczne obroty między Polską a tym rejonem Federacji Rosyjskiej wynoszą 300 mln USD.

bESqvXQZ

Autosan, dawniej Sanocka Fabryka Autobusów, od 1994 r. wchodzi w skład grupy Zasada SA. Należy do największych w Europie producentów autobusów i autokarów turystycznych. Rocznie produkuje ponad 700 sztuk autobusów w 15 odmianach.

Wartość produkcji w 2001 r. przekroczyła 200 mln zł, z czego czwartą część stanowi eksport. W Polsce Autosan obsługuje 50 proc. ogólnego zapotrzebowania rynku autobusowego i 75 proc. rynku PKS.

Aftotor prowadzi też w Kaliningradzie montaż Kia i BMW.

bESqvXRu
motoryzacja
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)