Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
cameron
20.01.2014 13:56

Zasiłki w Wielkiej Brytanii. Kolejne ograniczenia

Władze liczą, że zapobiegnie to nadużywaniu systemu świadczeń socjalnych. Zmiana ma wejść w życie w kwietniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Nowi imigranci z krajów UE nie dostaną zapomogi mieszkaniowej, jeśli są bez pracy - poinformowali przedstawiciele rządu w Londynie. Władze liczą, że zapobiegnie to nadużywaniu systemu świadczeń socjalnych. Zmiana ma wejść w życie w kwietniu.

- _ Sytuacja, w której ludzie przyjeżdżają do Wielkiej Brytanii i liczą na to, że dostaną coś (pomoc socjalną ) za nic, nie będzie już możliwa. Imigranci wnieśli ogromny wkład w rozwój naszego kraju, ale migracja musi być pod kontrolą _ - napisali minister spraw wewnętrznych Theresa May oraz minister pracy i emerytur Iain Duncan Smith we wspólnym artykule, który ukazał się w poniedziałek w _ Daily Mail _.

Według proponowanych zmian nowi przybysze z państw UE, pobierający zasiłek dla bezrobotnych, nie będą uprawnieni do jednoczesnego pobierania zapomogi mieszkaniowej. Ci, którzy mają pracę i korzystają z tej zapomogi, w razie utraty pracy i przejścia na zasiłek będą ją dostawać tylko przez sześć miesięcy. Także zasiłek dla bezrobotnych będą mogli pobierać nie dłużej niż przez 6 miesięcy - chyba że udowodnią, że mają realne szanse na znalezienie pracy.

Zapomoga mieszkaniowa, pokrywająca nawet całość czynszu, przysługuje osobom o niskich dochodach lub bezrobotnym. Dotychczas jej przyznanie nie było uzależnione od zatrudnienia.

Zmiana ma wejść w życie od najbliższego roku obrachunkowego 2014-15, który rozpoczyna˙się w kwietniu.

We wspólnym artykule May i Duncan Smith cytują dane, z których wynika, że liczba zatrudnionych Brytyjczyków w latach 2005-10, gdy z nowych państw UE przybyło bardzo wielu imigrantów, spadła o 413 tys., a liczba pracujących obcokrajowców wzrosła o 736 tys. Ministrowie twierdzą, że po dojściu do władzy w 2010 r. torysi odwrócili ten trend.

Zmiany dotyczące zasad przyznawania zapomogi mieszkaniowej nie mają zastosowania do Brytyjczyków ani tych imigrantów z państw UE, którzy już mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii.

To kolejne zaostrzenie ograniczeń w dostępie imigrantów z państw UE do brytyjskiego systemu opieki socjalnej. Z końcem grudnia rząd ogłosił, że nowi imigranci z UE będą musieli odczekać trzy miesiące, zanim uzyskają prawo do ubiegania się o niektóre zasiłki i zapomogi. Konserwatywno-liberalny rząd zapowiedział też deportację bezdomnych imigrantów bez możliwości ponownego przyjazdu przez 12 miesięcy.

Opozycyjna Partia Pracy nie jest przeciwna zmianom, ale chce poznać szczegóły ogłoszonych propozycji. May i Duncan Smith zapowiadają dalsze kroki.

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes PiS oburzony słowami Camerona. "Są niedopuszczalne" Brytyjski premier powiedział, że otwarcie rynku pracy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej to był duży błąd.
Prezydent Bułgarii ostro krytykuje Camerona Davida Camerona idzie na ustępstwa wobec nacjonalistów i ryzykuje tym samym międzynarodową izolacją własnego kraju?
Minister pracy odpowiada Cameronowi W niedzielę brytyjski premier David Cameron zasygnalizował, że prawo do zapomogi dla imigrantów na dzieci, które pozostały w kraju ojczystym, będzie jednym z punktów negocjacyjnych Londynu z Brukselą w sprawie nowego statusu członkowskiego W. Brytanii w UE.
PSL wzywa do bojkotu sieci Tesco Według szefa klubu PSL Jana Burego Cameron jako czołowy polityk wielkiego kraju europejskiego swoją wypowiedzią o polskich emigrantach pokazuje palcem Polsce, gdzie jest jej miejsce.
Tagi: cameron, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz