Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakująca decyzja Jarosława Gowina

0
Podziel się:

PO ukarała dzisiaj byłego ministra sprawiedliwości karą finansową. Ten od razu zareagował.

Zaskakująca decyzja Jarosława Gowina
(Damian Klamka/East News)
bESNSNWt

-_ Zawieszam członkostwo w PO na trzy miesiące w geście solidarności z Jackiem Żalkiem _ - ogłosił dzisiaj Jarosław Gowin po tym, jak został ukarany karą w wysokości tysiąca złotych, a Jacek Żalek został zawieszony w prawach członka klubu PO. Posłowie zostali ukarani za złamanie dyscypliny podczas głosowania nad rządowym projektem ustawy zawieszającej 50-procentowy próg ostrożnościowy na ostatnim przed wakacjami posiedzeniu Sejmu.

aktualizacja: 14:57

Szef klubu PO Rafał Grupiński, informując o karach dla posłów, podkreślił, że Żalek wielokrotnie częściej niż Gowin łamał dyscyplinę klubową. - _ Jacek Żalek razem z Johnem Godsonem otwierali statystyki łamania dyscypliny _ - powiedział dziennikarzom Grupiński. Podkreślił, że chodziło nie o jednostkowe pomyłki, a o celowe głosowanie inaczej niż reszta klubu.

bESNSNWv

Odpowiedzialna za dyscyplinę posłów PO Iwona Śledzińska-Katarasińska już dziś rano mówiła, że wniosek o ukaranie składa _ zgodnie z procedurami, które ją obowiązują. - Ze względu na charakter wypowiedzi, na deprecjonowanie pracy klubu i na brak dyscypliny oraz niepodporządkowywanie się karom, które się miało. Jest cała paleta przewinień - mówiła . _

Wiceszef PO Grzegorz Schetyna również był zwolennikiem zdyscyplinowania Gowina i Żalka. Jak mówi, powinno być to dobrze umotywowane. Nie chciał też przesądzać czy ich zawieszać czy wystarczy kara finansowa. - _ Nieraz obaj koledzy złamali dyscyplinę, więc należy zamknąć ten etap. Jeżeli ukarać, to za złe rzeczy, które robili. Raczej zostawiamy to zawsze władzom klubu, Uważam, że nie należy tworzyć atmosfery, wymuszającej takie ukaranie. Wierzą w mądrość i przenikliwość kolegów i koleżanek z prezydium klubu _ - mówił Schetyna.

Tymczasem szef łódzkiej PO, poseł Andrzej Biernat zrezygnował, przynajmniej na razie, ze składania wniosku o wyrzucenie Jarosława Gowina z partii. Zrobił to na wyraźną prośbę szefa PO, premiera Donalda Tuska. W środę szef rządu mówił dziennikarzom, że jeśli Gowin _ przekroczy miarę _ po raz kolejny, zostanie usunięty z partii. Dodał też, że od tej pory politycy PO będą się _ pilnie przysłuchiwali _ wypowiedziom byłego ministra sprawiedliwości.

Tusk nazwał kary _ dość umiarkowanymi _

Premier podkreślił, że kara za złamanie dyscypliny w głosowaniach nie ma związku z wyborami w PO, a jest sankcją, jaka może spotkać każdego parlamentarzystę PO. Dzisiejsze decyzje władz klubu Platformy nazwał w pełni uzasadnionymi. Ocenił też, że są one dość umiarkowane, biorąc pod uwagę w jakich głosowaniach Żalek i Gowin _ głosowali _ na nie _ wobec własnego klubu _.

bESNSNWB

Premier ocenił też, że Żalek i Gowin zostali potraktowani przez władze klubu PO dokładnie tak, jak byłby potraktowany każdy inny poseł PO w tej sytuacji. Tusk był też pytany o apel o wewnętrzna debatę, jaki pod jego adresem formułował Gowin. _ - Wybory na szefa PO się skończyły i teraz czas do roboty, a nie na debatę wewnętrzną. Jarosław Gowin dobrze wie, co należy do jego obowiązków jako posła _ - oświadczył Tusk.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w PO to zwycięstwo Gowina? 20 procent dla głównego adwersarza w partii to porażka Donalda Tuska - uważa ekspert marketingu politycznego.
Donald Tusk pozostał szefem Platformy. Jak z frekwencją? Nie było zaskoczenia. Premier dostał prawie 80 procent głosów.
Wybory w PO. Dziś poznamy zwycięzcę Wyniki o 10:00. Jest niemal pewne, że wygra Donald Tusk.
bESNSNWW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)