Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące dane i prognozy o eksporcie

0
Podziel się:

Analitycy HSBC i Oxford Economics przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat eksport z Polski będzie rósł w tempie...

Zaskakujące dane i prognozy o eksporcie
(Blondsteve/iStockphoto)

Trade Confidence Index, wskaźnik ilustrujący nastroje wśród krajowych importerów i eksporterów, monitorowany przez firmę badawczą TNS na zlecenie HSBC, wzrósł w pierwszej połowie 2014 roku do poziomu 110 punktów w porównaniu z 107 punktami odnotowanymi w drugiej połowie ubiegłego roku. Eksport z Polski będzie rósł w tempie ok. 9 proc. w ciągu najbliższych trzech lat, co uplasuje nasz kraj w grupie najdynamiczniejszych eksporterów na świecie, wynika z prognoz banku i Oxford Economics.

Poprawiające się nastroje powinny skutecznie wspierać polskich przedsiębiorców w poszukiwaniu kontrahentów na nowych rynkach zbytu. Tu, według HSBC, kluczową rolę odgrywać mogą nabywcy z Azji.

Wobec powolnego wzrostu w Europie Zachodniej, będącej głównym odbiorcą polskich towarów eksportowych, oraz obecnej sytuacji geopolitycznej na Wschodzie Europy, rynki wschodzące mogą mieć coraz większe znaczenie w handlu zagranicznym Polski.

Analitycy Oxford Economics przewidują, że udział Europy w polskim eksporcie spadnie z ponad 80 proc. obecnie do 77 proc. w ciągu kolejnych kilkunastu lat. Alternatywą dla europejskich odbiorców polskich towarów będą prawdopodobnie nabywcy z Azji, gdzie już dziś, za pośrednictwem Niemiec, trafia wiele towarów _ znad Wisły _.

_ - Wiele towarów eksportowanych przez Niemcy do Azji to produkty składane z komponentów produkowanych w Polsce. Niemniej jednak polskie firmy coraz odważniej spoglądają na Daleki Wschód, starając się budować swoją własną markę, „Made in Poland", w świadomości azjatyckich odbiorców i współpracując z nimi bezpośrednio - mówi Andrzej Puta . _

_ - Sytuacja za naszą wschodnią granicą uderza głównie w producentów żywności koncentrujących się na rynku rosyjskim czy ukraińskim, niemniej jednak udział żywności w wartości polskiego eksportu ogółem jest stosunkowo niewielki. Kluczową rolę odgrywają maszyny przemysłowe i sprzęt transportowy, które cały czas dobrze sprzedają się za granicą - zauważa ekspert HSBC . _

Eksporterów czeka hossa

_ Poprawa sytuacji na światowym rynku to dobry sygnał dla polskich firm aktywnych na rynku międzynarodowym. Analitycy Oxford Economics przewidują, że w ciągu najbliższych trzech lat eksport z Polski będzie rósł w tempie ok. 9 proc. W ujęciu globalnym podobny wynik mogą uzyskać Chiny czy Meksyk, a lepszy jedynie Wietnam, Indie i Korea. W Europie szybszy wzrost eksportu niż Polska może mieć tylko Turcja _ - czytamy w raporcie HSBC.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), eksport w okresie styczeń-lipiec 2014 r. wzrósł o 5,5 proc. r/r do 93,86 mld euro, zaś import zwiększył się o 4 proc. r/r do 94,03 mld euro. W całym 2013 r. wzrost eksportu wyniósł 8,0 proc., a importu - 1,9 proc.

Wobec powolnego wzrostu w Europie Zachodniej, będącej głównym odbiorcą polskich towarów eksportowych, oraz obecnej sytuacji geopolitycznej na Wschodzie Europy, rynki wschodzące mogą mieć coraz większe znaczenie w handlu zagranicznym Polski, podkreślono w materiale.

_ - Analitycy Oxford Economics przewidują, że udział Europy w polskim eksporcie spadnie z ponad 80 proc. obecnie do 77 proc. w ciągu kolejnych kilkunastu lat. Alternatywą dla europejskich odbiorców polskich towarów będą prawdopodobnie nabywcy z Azji, gdzie już dziś, za pośrednictwem Niemiec, trafia wiele towarów znad Wisły _ - czytamy dalej.

_ Wiele towarów eksportowanych przez Niemcy do Azji to produkty składane z komponentów produkowanych w Polsce. Niemniej jednak polskie firmy coraz odważniej spoglądają na Daleki Wschód, starając się budować swoją własną markę, 'Made in Poland', w świadomości azjatyckich odbiorców i współpracując z nimi bezpośrednio _ - skomentował Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu HSBC Bank Polska Andrzej Puta, cytowany w komunikacie banku.

Ekspert podkreśla, że sytuacja za naszą wschodnią granicą uderza głównie w producentów żywności koncentrujących się na rynku rosyjskim czy ukraińskim, niemniej jednak udział żywności w wartości polskiego eksportu ogółem jest stosunkowo niewielki.

_ - Kluczową rolę odgrywają maszyny przemysłowe i sprzęt transportowy, które cały czas dobrze sprzedają się za granicą _ - podsumował Puta.

Według HSBC, wzrost PKB Polski wyniesie 3,4 proc. w tym roku i 3,6 proc. w przyszłym roku (wobec 1,6 proc. w ub.r.).

Czytaj więcej w Money.pl
OECD zmienia prognozy dla gospodarek Eksperci wezwali urzędników europejskich do wyciągnięcia wniosków z sytuacji w Japonii, gdzie oczekiwania związane z niską inflacją doprowadziły do długoletniej deflacji.
Bardzo słabe dane dotyczące unijnego eksportu W pierwszym półroczu eksport wieprzowiny z Unii Europejskiej spadł o 9 procent, ale wywóz tego mięsa z Polski zmniejszył się aż o ponad 46 procent
Niższe stawki ubezpieczeń eksportowych Stawki zostały obniżone o 20 proc. i dotyczą eksportu towarów objętych rosyjskim embargiem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)