Notowania

belka
11.12.2012 10:40

Zaskakujące słowa Belki o polityce fiskalnej

Prezes NBP ujawnił, co myśli o kombinacji polskiej polityki fiskalnej i monetarnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Prezes NBP Marek Belka wyraził zaniepokojenie, że kombinacja polskiej polityki fiskalnej i monetarnej tzw. _ policy mix _ jest obecnie zbyt restrykcyjna - podała agencja Bloomberg, cytująca prezesa NBP na konferencji w Dausze.

Belka ocenia, że polska polityka fiskalna pozostanie mniej lub bardziej neutralna w przyszłym roku. Prezes NBP nie spodziewa się kolejnej rundy fiskalnego dostosowania.

Prezes NBP oczekuje znaczącego spowolnienia dynamiki inflacji do poziomu celu NBP 2,5 proc. w ciągu kilku następnych miesięcy. Belka wskazał też na prawdopodobieństwo dalszych redukcji stóp procentowych i brak poważnych nierównowag w gospodarce.

_ - RPP nie może sobie pozwolić na przerwę w łagodzeniu polityki pieniężnej - _ powiedział na konferencji prasowej po ostatnim posiedzeniu Rady prezes NBP. Uważa on, że zmiany stóp procentowych powinny być dokonywane w sposób stopniowy.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/161/m254625.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/tansze;i;latwiej;dostepne;kredyty;sprawdz;co;nas;czeka,201,0,1212873.html) *Tańsze i łatwiej dostępne kredyty? Sprawdź co nas czeka * Tuż przed ważnymi decyzjami KNF i RPP dotyczącymi rynku kredytowego, eksperci ujawniają, co czeka kupujących i rynek. RPP obniżyła w środę stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP w skali rocznej będzie wynosić od czwartku 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., a redyskonta weksli 4,50 proc.

Belka, pytany wtedy, dlaczego RPP obniżyła stopy o 25 pb, a nie 50 pb, odpowiedział: _ mówiąc półserio - Rada postanowiła nie zaskakiwać rynku, w związku z tym zdecydowała się na obniżkę o 25 pb, a nie 50 pb _. _ Tak naprawdę przeważyły argumenty, które brzmią mniej więcej następująco: zmiany stóp powinny być dokonywane w sposób stopniowy, chyba że dzieje się coś drastycznego _ - dodał.

Prezesa NBP pytano również, czy Rada zrobi sobie przerwę w cyklu obniżek stóp w styczniu. _ RPP ciężko pracuje, nie może sobie pozwolić na przerwę w pracy, tzn. w łagodzeniu polityki pieniężnej. Ostatnie zdanie (komunikatu RPP) jest dosyć wymowne, niewątpliwe jest to sugestia o bardzo prawdopodobnej kolejnej obniżce stóp procentowych _ - powiedział Belka.

W komunikacie, na który powołał się Belka, napisano: _ jeśli napływające informacje będą potwierdzały trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej, a ryzyko nasilenia się presji inflacyjnej pozostanie ograniczone, Rada dokona dalszego złagodzenia polityki pieniężnej _.

Zdaniem większości ekspertów, do kolejnej obniżki stóp o 25 pb dojdzie już na kolejnym posiedzeniu RPP w styczniu 2013 roku. Jest to druga obniżka stóp procentowych w tym roku. RPP obniżyła stopy także o 25 pb na poprzednim posiedzeniu w listopadzie. Wcześniej do zmiany poziomu stóp doszło w maju tego roku - RPP podwyższyła je o 25 pb, po 10 miesiącach stabilizacji.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski: Mamy najwyższą stopę w UE - _ Grudniowa decyzja RPP to krok w dobrym kierunku _ - ocenia minister finansów.
Mikołajkowy prezent dla spłacających kredyt Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na kolejną obniżkę stóp procentowych. Sprawdź, co to oznacza dla zadłużonych.
Jest decyzja w sprawie stóp procentowych. Zaskoczenie? Sprawdź, czy kredyt w złotym będzie tańszy.
Tagi: belka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz