Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujący ruch Rady Polityki Pieniężnej

0
Podziel się:

Na jej czele pozostaje tymczasowy szef NBP, Piotr Wiesiołek.

Zaskakujący ruch Rady Polityki Pieniężnej
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

Posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej przewodniczył pełniący obowiązki prezesa NBP Piotr Wiesiołek. Rada zadecydowała, że następnym również będzie przewodniczył. _ RPP nie zajmowała się kwestią zysku _ - poinformowała Elżbieta Chojna-Duch.

_ - Odbyło się zwołane jeszcze przez prezesa NBP posiedzenie. Rada podjęła formalną decyzję, że temu posiedzeniu i następnym do wyboru prezesa będzie przewodniczył Piotr Wiesiołek _ - powiedziała.

_ - RPP uznała też, że bank centralny i Rada będą funkcjonowały w sposób niezakłócony realizując ustawowe zadania banku centralnego _ - dodała.

_ - Na posiedzeniu nie poruszaliśmy kwestii zysku. Uznaliśmy, że byłoby to niewłaściwe. Kolejne posiedzenie zostało wyznaczone na 20 kwietnia. Wtedy też zajmiemy się sprawą zysku _ - powiedziała.

_ - RPP przyjęła do wiadomości i uznała, że jest to najwłaściwsze rozwiązanie, że prezes Wiesiołek pełniący obowiązki prezesa NBP ma pełne uprawnienia prezesa banku łącznie z prawem głosu na posiedzeniach Rady między innymi w decyzjach odnośnie stóp procentowych. Tak będzie aż do wyboru nowego prezesa NBP. Przyjęliśmy taką interpretację przedstawioną przez prawników _ - powiedziała Anna Zielińska-Głębocka.

Rostowski deklaruje wsparcie dla NBP

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że jego resort jest gotów wesprzeć NBP i popiera politykę okazjonalnych interwencji na rynku walutowym.

_ - Na moim spotkaniu w sobotę z prezesem Wiesiołkiem zasugerowałem gotowość wsparcia NBP przez rząd, resort finansów, gdyby to było potrzebne. Dzisiaj ponowiłem gotowość tego wsparcia _ - powiedział Rostowski po wyjściu z NBP.

_ - Rząd przyjął z dużą satysfakcją politykę okazjonalnej interwencji na rynku walutowym, którą NBP podjął w piątek. To była bardzo słuszna i odważna decyzja _ - dodał. NBP interweniował w piątek po raz pierwszy od uwolnienia kursu złotego w 2000 roku.

_ _

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)