Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujący sojusz. Palikot i Miller jednoczą siły

0
Podziel się:

Liderzy lewicowych partii domagają się powołania trzech komisji śledczych w sprawie afer z udziałem ministrów Tuska.

Zaskakujący sojusz. Palikot i Miller jednoczą siły
(PAP/Paweł Supernak)
bESVqket

SLD i Twój Ruch jednym głosem w sprawie afery podsłuchowej. Liderzy ugrupowań - Leszek Miller i Janusz Palikot - zapowiedzieli, że będą popierać wnioski o komisje śledcze, a także te dotyczące wotum nieufności dla szefów MSW i MSZ. To lewicowa podpórka dla Donalda Tuska - tak współpracę widzi szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak.

[Aktualizacja: 17:02]

_ - To porozumienie ma służyć całkowitemu wyjaśnieniu afery podsłuchowej _ - stwierdził Miller po spotkaniu z liderem Twojego Ruchu. - _ Dzisiaj polityczny podział w Sejmie biegnie między tymi, który chcą całkowitego wyjaśnienia wszystkich okoliczności i skutków afery, a między tymi, którzy tego nie chcą. Z tego punktu widzenia TR i SLD są po tej samej stronie. W obliczu afery podsłuchowej wcześniejsze urazy i niesnaski przestają mieć znaczenie _ - podkreślił szef SLD na wspólnej z szefem TR konferencji prasowej po spotkaniu.

bESVqkev

Miller nazwał zawartą ustnie dziś umowę z Palikotem _ porozumieniem 61 _ - tyle bowiem posłów oba kluby mają razem: SLD (26) i Twój Ruch (35).

Obaj politycy podkreślali w trakcie konferencji prasowej, że ich współpraca dotyczy wyłącznie wyjaśnienia afery podsłuchowej. Nie ma mowy o czymś więcej - mówił Janusz Palikot.

Szefowie SLD i Twojego Ruchu nie wykluczają również złożenia jesienią wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska. Wcześniej skonsultujemy się ze wszystkimi partiami w sprawie ich propozycji kandydatur na premiera - powiedział Leszek Miller.

SLD i Twój Ruch chcą, by w Sejmie powstały trzy specjalne komisje. Jedna miałaby się zająć procedurami bezpieczeństwa w państwie, druga dotyczyłaby funkcjonowania Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, w związku z rozmową Andrzeja Parafianowicza z byłym ministrem transportu Sławomirem Nowakiem.

bESVqkeB

Trzecia komisja zbadałaby sprawę opóźnień w budowie gazoportu w Świnoujściu - powiedział Janusz Palikot.

Ciężar gatunkowy afery jest tak ogromny, że dotychczasowe niesnaski przestają mieć znaczenie - stwierdził Leszek Miller. Jak dodał, sam żałuje zbyt wielu ostrych słów jakie padały z ust posłów SLD pod adresem Twojego Ruchu. Janusz Palikot zwrócił uwagę, że nie będzie mowy o wyjaśnieniu afery podsłuchowej dopóki opinia publiczna nie pozna treści rozmów nagranych polityków.

_ - Obecnie ABW i prokuratura wiedzą kto był podsłuchiwany, znają również treść tych rozmów, wzywamy te organy, a także premiera do ujawnienia pełnej wiedzy, którą oni mają, a nie ma opinia publiczna - _ podkreślał lider Twojego Ruchu.

Dodał, że wniosek jego partii o skrócenie kadencji parlamentu nie zostanie wycofany. _ Potrzeba kolejnej sejmowej debaty, by sprawa afery nie wygasła - _ mówił.

bESVqkeC

Janusz Palikot przyznał, że inicjatywa połączenia sił SLD i TR w kwestii afery taśmowej zrodziła się z jego rozmowy z Leszkiem Millerem w trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu.

_ _ Lewicowa podpórka __ dla Tuska _ _

_ Lewicowa podpórka dla Donalda Tuska. Tak współpracę między Twoim Ruchem i SLD widzi szef Klubu Parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak. _ - Taką podpórką Twój Ruch zawsze był, a SLD to chwiejąca się szalupa, do której dokładany jest balast w postaci Palikota. Szalupa zatonie - _ ocenia. Mariusz Błaszczak przypomniał, że liderzy obu partii nie mieli ze sobą dotąd zbyt wiele wspólnego. _ - Jeszcze niedawno Miller nazywał Palikota naćpaną hołotą. Pytanie - kto otrzeźwiał, albo kto jest bardziej pijany - kpi poseł PiS. Według Mariusza Błaszczaka, SLD i Twój Ruch nic zdziałają w sprawie afery podsłuchowej ponieważ razem mają za mało głosów, by złożyć wniosek o odwołanie ministra, nie mówiąc już o zaproponowaniu swojego kandydata na premiera w ramach konstruktywnego wotum nieufności. ##„Tonący brzytwy się chwyta" Trwałe zjednoczenie prawicy bardziej prawdopodobne niż lewicy - tak plany wspólnych działań partii w sprawie afery podsłuchowej i możliwość ich rozszerzenia komentują eksperci.SLD i Twój Ruch zapowiadają
współpracę m.in. w kwestiach powołania komisji śledczych i odwołania szefów MSW i MSZ, z kolei Prawo i Sprawiedliwość zjednoczenie prawicy. Prof. Wawrzyniec Konarski nie wierzy w dłuższy mariaż SLD i Twojego Ruchu. Zdaniem politologa, na szerszą współpracę nie ma co liczyć ze względu przede wszystkim na silne osobowości obu liderów przekonanych o swoich racjach i nie bardzo skłonnych do ustępstw. Prof. Konarski przypomina też przypadek Platformy Obywatelskiej, gdzie było trzech przywódców. _ Z trzech tenorów został jeden, który - krótko mówiąc - pozostałych wygryzł. Nie bardzo wiem, dlaczego miałoby to się udać w przypadku SLD i Twojego Ruchu _ - powątpiewa. Specjalista od marketingu politycznego Mirosław Oczkoś komentuje to krótko: _ Tonący brzytwy się chwyta _. Jego zdaniem, ten chwilowy _ mariaż _ to wnioski wyciągnięte po eurowyborach, które wypadły bardzo źle dla obu partii. Większy sukces prof. Wawrzyniec Konarski wróży zjednoczeniu prawicy, bo tam jest tylko jedna wielka partia - PiS, która może
dyktować warunki innym. Mirosław Oczkoś plany zjednoczenia prawicy nazywa dosadnie: _ To połykanie przystawek _. Zdaniem eksperta
szybszą konsumpcję _ mniejszych partii prawicowych: Solidarnej Polski czy Polski Razem Jarosława Gowina przez PiS wymusza rosnący w siłę Kongres Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Deklaracja programowa wyrażająca sprzeciw wobec koalicji PO-PSL, wspólny kongres przed wyborami samorządowymi oraz wspólne listy w wyborach parlamentarnych - to część propozycji PiS dla formacji prawicowych. Szczegółowa oferta ma być przedstawiona najwcześniej w przyszłym tygodniu, po głosowaniu nad wnioskiem PiS o konstruktywne wotum nieufności. Czytaj więcej w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t41586.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/lidia;geringer;de;oedenberg;pozostanie;we;frakcji,234,0,1573610.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Odeszła z SLD, ale z mandatu nie zrezygnuje Poinformowała, że zostanie we frakcji socjalistów w PE. [ ( http://static1.money.pl/i/h/210/t221650.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;i;tr;beda;wspolpracowac;w;sprawie;ujawnionych;nagran,90,0,1573466.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) SLD i Twój Ruch łączą siły, aby odwołać... Chodzi o wnioski o powołanie komisji śledczych i o odwołanie szefów MSW i MSZ. [ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t285776.jpg ) ]
(http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/twoj;ruch;prezentuje;strategie;przed;wyborami;samorzadowymi,209,0,1572561.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Strategia Twojego Ruchu przed wyborami. To koniec... Jan Hartman nie wyklucza, że TR będzie współpracował z inną partią. Którą? [ ( http://static1.money.pl/i/h/228/t207588.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/anna;grodzka;wstapila;do;partii;zielonych,245,0,1572085.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Anna Grodzka zmienia partię. Oto, co zamierza Dotychczasowa działaczka Twojego Ruchu poinformowała, że przechodzi do Partii Zielonych. Podkreśliła jednak, że pozostaje w klubie poselskim TR. _

bESVqkeW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)