Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zaskakujący zwrot w sondażach poparcia dla partii

0
Podziel się:

TNS Polska: PiS wyraźnie traci, a poparcie dla PO odbija w górę. Zobacz, kto jeszcze wszedłby do parlamentu.

Zaskakujący zwrot w sondażach poparcia dla partii
(Witold Rozbicki/REPORTER)
bECybiqd

28 proc. badanych na początku grudnia przez TNS Polska, którzy _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ biorą pod uwagę pójście do wyborów, planuje oddanie swojego głosu na PiS, a 23 proc. na PO. Do Sejmu weszliby także przedstawiciele SLD (9 proc.) oraz Twojego Ruchu (6 proc.).

W porównaniu z listopadem PiS stracił 3 punkty proc., a Platforma zyskała 1 punkt proc. PSL uzyskało w grudniu 4 proc. poparcie. Jednak, jak podkreśla TNS Polska, analizując wyniki po wyłączeniu z podstawy oprocentowania osób niezdecydowanych jak głosować, partia ta miałaby szanse na parlament.

Na Solidarną Polskę i Nową Prawicę chciało głosować po 3 proc.; Polska Jest Najważniejsza uzyskała 2 proc. poparcie.

bECybiqf

Spośród badanych, którzy wyrażają zainteresowanie udziałem w wyborach parlamentarnych 21 proc. nie jest zdecydowanych, której partii przekazać swoje poparcie.

TNS Polska zwraca uwagę, że swoje badania rozpoczął jeszcze przed powołaniem Polski Razem Jarosław Gowina i przed decyzją PJN o przyłączeniu się do tej formacji. Stąd w rankingu brak Polski Razem i obecność PJN.

Gdyby wybory odbywały się na początku grudnia wzięłoby w nich udział 53 proc. ankietowanych. Zdecydowaną chęć uczestnictwa wyraziło 19 proc. respondentów.

34 proc. wzięłoby udział w głosowaniu, ale są mniej zdecydowani w swoich deklaracjach. 35 proc. badanych nie zgłosiło gotowości do udziału w wyborach, z czego 16 proc. raczej nie wzięłoby udziału w głosowaniu, a 19 proc. - na pewno nie.

bECybiql

12 proc. nie jest pewnych swojego udziału w wyborach. Sondaż TNS Polska przeprowadzono w dniach 6-11 grudnia br. na ogólnopolskiej próbie 965 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne to 509 osób deklarujących _ zdecydowanie _ lub _ raczej _ zamiar uczestniczenia w wyborach.

To wyraźna zmiana w porównaniu z trwającym kilkumiesięcznym trendem. Przypomnijmy, że według ostatniego sondażu, z końca listopada, według Homo Homini dla Rzeczpospolitej, na PiS chciało głosować 29 procent wyborców, a na PO tylko 19 procent. Na SLD - 15 procent, na PSL - 6 procent, na Twój Ruch - 5 procent, a na Nową Prawicę Janusza Korwin-Mikkego - 4 procent Polaków.

Rafał Grupiński z PO przyznał wtedy, że spadek poparcia dla jego partii poniżej 20 procent jest niepokojącym sygnałem. Przypomniał, że poziom 20 procent to określane przez wiele badań poparcie twardego elektoratu PO. _ Trzeba się naprawdę brać do roboty _ - podsumował polityk.

Czytaj więcej w Money.pl
Sensacyjne wysokie poparcie dla PO i spadek PiS Nowy sondaż TNS OBOP zaskakuje, bo zmieniono metodologię. Politycy nie pozostawiają na nim suchej nitki.
PiS i PO niemal po równo. Jednak partia Kaczyńskiego... Z badania wynika, że do Sejmu weszłyby jeszcze tylko dwie inne partie - SLD i Twój Ruch.
Kto dzisiaj wygrałby wybory parlamentarne? W sierpniu zamiar głosowania na PiS zadeklarowało 29 proc. osób, które wyraziły chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych; na PO zagłosowałoby 25 proc - wynika z sondażu TNS.
bECybiqG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)