Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
waluty
12.05.2011 06:02

Zaskoczeni analitycy krytykują kontrowersyjną decyzję RPP

Wczoraj w RPP zwyciężyło stronnictwo balcerowiczowskie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Gzell)

*Rada Polityki Pieniężnej podniosła wczoraj stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Referencyjna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi od dziś 4,25 procent w skali rocznej. Zaraz po decyzji Rady Polityki Pieniężnej zaczął umacniać się złoty. Tymczasem analitycy przyznają, że nie spodziewali się tak szybkiej podwyżki. *

Prezes NBP i jednocześnie przewodniczący RPP Marek Belka tłumaczył decyzję koniecznością walki z inflacją, która w kwietniu sięgnęła poziomu 4,3 procent. Tymczasem cel inflacyjny to 2,5 procent.

- _ Nie chodzi tylko o bieżące dane na temat inflacji. Wszystkie prognozy na kolejne miesiąc również mówią o jej wzroście, więc RPP musiała dać wyraźny sygnał, że będzie walczyć ze wzrostem cen _ - wtórował Belce prof. Marian Noga, były członek RPP. Jego zdaniem w tym roku czekają nas jeszcze dwie podwyżki stóp procentowych do poziomu 4,75 procent.

Po decyzji RPP Wyraźnie umocnił się złoty, zarówno w stosunku do euro, jak również do dolara i franka szwajcarskiego.

ZMIANA KURSU EURO PO OGŁOSZENIU DECYZJI RPP

Marek Belka zwrócił uwagę, że do tej pory złoty nie był sojusznikiem Rady w walce z inflacją, która pozostanie na wysokim poziomie przez wysokie ceny paliw i żywności.

- _ Decyzja RPP może mieć wpływ na wzmocnienie złotego, ale to nie jest naszym podstawowym kryterium działania. Realizujemy strategię celu inflacyjnego. Żaden poziom kursu czy pasmo wahań nie jest naszym celem _ - powiedział szef NBP.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA BELKI:

Dźwięk z IAR* *


Jest to trzecia podwyżka w tym roku. RPP podniosła stopy w styczniu i kwietniu, także o 25 punktów. Wczorajsza decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP będzie wynosić 4,25 proc., stopa lombardowa 5,75 proc., depozytowa 2,75 proc., zaś redyskonta weksli 4,50 proc. **

*Analitycy nie kryją zaskoczenia:_ To podważa wiarygodność RPP _ *

Ekonomista Ryszard Petru spodziewał się, że RPP podniesie stopy dopiero w czerwcu. Jego zdaniem wskazywały na to ostatnie wypowiedzi szefa NBP. Jak podkreślił, wzrost stóp procentowych ma realny wpływ na gospodarkę i nasze portfele. Zwrócił też uwagę, że RPP może mieć na celu zwiększenie atrakcyjności polskich papierów skarbowych.

POSŁUCHAJ RYSZARDA PETRU:

Dźwięk z IAR

Wtórował mu główny ekonomista banku BZ WBK. Maciej Reluga powiedział, że podwyżka stóp procentowych jest decyzją uzasadnioną, ale zaskakuje jej podjęcie w tym miesiącu. Według eksperta, z wypowiedzi członków Rady można było wnioskować, że po kwietniowej podwyżce na kolejną poczekamy do czerwca.

POSŁUCHAJ MACIEJA RELUGI:

Dźwięk z IAR

Ekonomiści są przekonani, że nie jest to ostatnia podwyżka w tym roku. Analityk banku Societe General Jarosław Janecki uważa, że na koniec roku najważniejsza stopa NBP może wynosić 4,5 procent.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA JANECKIEGO:

Dźwięk z IAR

Z kolei według analityka Xeliona Piotra Kuczyńskiego, tym razem w Radzie zwyciężyło _ stronnictwo balcerowiczowskie _, które za wszelką cenę chce obniżyć inflację. Jak stwierdził decyzja ta podważa wiarygodność RPP.

POSŁUCHAJ PIOTRA KUCZYŃSKIEGO:

Dźwięk IAR

Według eksperta Rada podjęła niezrozumiałą decyzję, ponieważ niedawno pękła _ bańka spekulacyjna _ na rynku surowcowym i można było wstrzymać się z podnoszeniem stóp. Jednocześnie zwrócił uwagę, że decyzja o podwyżce stóp procentowych może mieć szerokie konsekwencje i bezpośredni wpływ na gospodarkę i tempo jej wzrostu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t37480.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/petru;decyzja;rpp;jest;zaskakujaca,224,0,827360.html) Petru: Decyzja RPP jest zaskakująca Wbrew prognozom analityków Rada Polityki Pieniężnej podniosła kolejny raz w tym roku stopy procentowe o 0,25 procent. Tym samym najważniejsza stopa NBP referencyjna wynosi 4,25 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t101281.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/stopy;procentowe;w;gore;presja;na;wzrost;cen;wciaz;wysoka,205,0,827341.html) Stopy procentowe w górę. "Presja na wzrost cen wciąż wysoka" Rada Polityki Pieniężnej, obawiając się szybkiego wzrostu inflacji, podjęła zaskakującą dla rynku decyzję. Już trzeci raz w tym roku podniosła stopy procentowe. Od jutra wyniosą 4,25 w skali roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/156/t95644.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/stopy;procentowe;wzrosna;o;50;punktow,84,0,814932.html) "Stopy procentowe wzrosną o 50 punktów" Bank of America Merrill Lynch podtrzymał prognozę dla Polski zakładającą, iż zacieśnienie polityki pieniężnej w Polsce wyniesie 50 punktów bazowych w najbliższych 5-6 miesiącach.
Tagi: waluty, wiadmomości, kraj, pieniądze, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz