Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zatrudnienie w firmach spada. W skali miesiąca maleją też zarobki

0
Podziel się:

Według najnowszych danych GUS średnia pensja to 3760 złotych brutto.

Zatrudnienie w firmach spada. W skali miesiąca maleją też zarobki
(Gawalkiewicz/REPORTER)

Przeciętna pensja w przedsiębiorstwach w sierpniu to 3760,4 zł brutto - podał właśnie Główny Urząd Statystyczny. To o 2 procent więcej niż przed rokiem, ale mniej niż w lipcu. Polska gospodarka wciąż zmaga się ze spadkiem zatrudnienia. Rok do roku maleje ono o 0,5 procent.

aktualizacja 15:30

W ciągu miesiąca średnia płaca w sektorze przedsiębiorstw spadła z 3830 do 3760 zł. Najnowsze dane okazują się też gorsze od prognoz ekonomistów, którzy zamiast finalnego dwu procentowego wzrostu prognozowali zwyżkę rok do roku o 2,9 procent.

Średnie wynagrodzenie w Polsce na przestrzeni ostatnich 2 lat Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Drugi ze wskaźników, czyli dynamika zatrudnienia, dwunasty miesiąc z rzędu przyjmuje wartość ujemną. Chociaż według ostatnich danych bezrobocie w Polsce spada (stopa bezrobocia wynosi 13,1 procent), to w sierpniu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się o 0,5 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku. Oznacza to, że zatrudnionych było 5,493 mln osób.

- _ Na rynku pracy, niestety, nie widać ożywienia. Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu bardzo ostrożnie zatrudniają nowych pracowników, nawet w okresie intensywnych prac sezonowych _ - zauważa dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - _ Przedsiębiorcy, nawet ci, którzy zwiększają sprzedaż i inwestują, bazują cały czas na tych pracownikach, którzy są już w firmach zatrudnieni. Najpierw firmy będą zwiększać wykorzystanie posiadanych zasobów, wydajność pracy, a później - zapewne nie wcześniej niż w połowie przyszłego roku - zaczną powoli zatrudniać. W kolejnych miesiącach możemy się niestety spodziewać pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Już we wrześniu pracownicy sezonowi zaczną powoli wracać do rejestrów bezrobotnych, na rynku pojawi się nowa fala absolwentów _ - komentuje ekonomistka.

Dane te dotyczą osób zatrudnionych na podstawie stosunku pracy, zatrudnionych sezonowo oraz pracowników najemnych. Przedsiębiorstwa definiowane są jako podmioty w których liczba pracujących przekracza 9 osób i które prowadzą działalność gospodarczą w ściśle określonym przez GUS zakresie (m.in. przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, handel).

Czytaj więcej w Money.pl
SLD ma gotowe pomysły na walkę z bezrobociem Odmrożenie środków z Funduszu Pracy i przeznaczenie ich na aktywizację bezrobotnych. Ozusowanie tzw. umów śmieciowych i likwidacja bezpłatnych staży - to niektóre z propozycji SLD.
Raport NBP miażdżący. Pracy szukamy coraz dłużej Nieco mniej niż 1 na 5 aktywnie poszukujących pracy osób bezrobotnych otrzymuje jakąkolwiek ofertę.
Kaczyński apeluje: Polska powinna zapewnić pracę Lider PiS uczestniczył w Pielgrzymce Ludzi Pracy, organizowanej co roku przez Solidarność.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)