Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ogórki
31.05.2011 06:08

Zatrute ogórki. "Niemcy nakręcają psychozę". Kontrole na polskich targowiskach

Eksporterzy ogórków z Półwyspu Iberyjskiego tracą na zamieszaniu 200 mln euro tygodniowo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Władze Andaluzji oskarżyły Niemcy o wszczęcie alarmu sanitarnego w Europie, w sprawie hiszpańskich ogórków. Tymczasem ich zdaniem, warzywa mogły ulec skażeniu w transporcie lub handlu. W Polsce inspektorzy sanitarni badają znajdujące się w obrocie warzywa.

aktualizacja: 10:48

Hiszpania zażąda w ramach Unii Europejskiej odpowiedzi na _ niepowetowane straty _ spowodowane tym, że niemieckie władze podejrzewają, iż to hiszpańskie ogórki stały się przyczyną rozprzestrzeniania się bakterii - zapowiedziała minister ochrony środowiska, rolnictwa i rybołówstwa Rosa Aguilar.

Wcześniej minister rolnictwa i rybołówstwa w rządzie Andaluzji Clara Aguilera mówiła o _ handlowej agresji _ przeciwko produktowi, którego głównym odbiorcą są Niemcy. Jak podał dziennik _ El Pais _, 36 procent andaluzyjskich ogórków trafia na niemieckie stoły. Aguilera zaznaczyła, że ogórkowa psychoza zbiega się w czasie z nadpodażą i bardzo niskimi cenami w Unii Europejskiej. Od maja do września z Andaluzji eksportuje się ponad 365 tys. ton ogórków.

W ubiegłym tygodniu andaluzyjskie władze podały, że dokładne badania w firmie z okolic Malagi wykazały, iż hodowane poprzez nią ogórki są wolne od skażenia - poinformował portal EUbisness.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t140471.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ograniczaja;import;ogorkow;z;hiszpanii,90,0,841306.html) Ograniczają import ogórków z Hiszpanii
Jak powiedział Javier Lopez z działu handlowego, do paniki ogórkowej doszło w momencie, kiedy w Hiszpanii warzywo to jest tanie i ma konkurencyjne ceny, podczas gdy w Niemczech zbiory ogórków zaczną się za 10-15 dni.

Według dziennika _ El Pais _, przez alert sanitarny w związku z wykryciem przez Niemcy zjadliwego szczepu pałeczek okrężnicy hiszpański sektor warzywno-owocowy ponosi wielomilionowe straty - około 200 mln euro tygodniowo.

Tymczasem do 14 wzrosła liczba osób, które zmarły w Niemczech w związku z zakażeniem groźnym szczepem pałeczki okrężnicy. Władze Hamburga poinformowały, że w czasie weekendu zgłoszono mniej nowych przypadków choroby, niż w poprzednich dniach. Do zatruć dochodzi po zjedzeniu sałaty, ogórków i surowych pomidorów - według tamtejszych mediów warzywa pochodziły z Hiszpanii.

Tracą również Holendrzy

Zgodnie z danymi Eurostatu, Hiszpania w 2008 roku była pierwszym producentem ogórków w Europie, dostarczającym 27 proc. ogólnej produkcji tego warzywa, a drugim - Holandia (20 proc.).

Tamtejsza organizacja zrzeszająca producentów warzyw przekazała próbki ogórków do badania w Niemczech. Holenderscy rolnicy chcą jak najszybciej udowodnić, że holenderskie ogórki są zdrowe i nie zawierają groźnych bakterii _ coli _. Wyniki badań mają być znane jutro.

Badają polskie warzywa

Służby sanitarne kontrolują targowiska i hurtownie warzyw, pobierane są próbki do badań mikrobiologicznych - poinformował Głównym Inspektoracie Sanitarnym.

GIS zapewnia, że obecnie w Polsce nie ma przypadków zatruć przypominających zachorowania z Niemiec. Służby sanitarno-epidemiologiczne informują, że przez cały czas monitorują sytuację i są w stanie podwyższonej gotowości. Apelują o zachowanie higieny, częste mycie rąk oraz warzyw, także po ich obraniu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t85479.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bakteria;ehec;w;hiszpanskich;ogorkach,163,0,839331.html) Bakteria EHEC w hiszpańskich ogórkach Mikrobiolodzy z Hamburskiego Instytutu Higieny wykryli EHEC w trzech próbkach tych warzyw.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t75267.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/niemcy;kolejne;zgodny;po;zatruciu;bakteria,186,0,840122.html) Niemcy: Kolejne zgodny po zatruciu bakterią Obecność EHEC stwierdzono na ogórkach sałatkowych z Hiszpanii, sprzedawanych na targu hurtowym w Hamburgu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/108/t139372.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/uwaga;na;ogorki;bakteria;juz;w;austrii,185,0,840889.html) Uwaga na ogórki! Bakteria już w Austrii Potwierdzono dwa przypadki zatruć pokarmowych spowodowanych EHEC - oba u niemieckich turystów.
Tagi: ogórki, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz