Notowania

iran
25.07.2014 11:59

Zatrzymano dziennikarzy Washington Post w Iranie

Zatrzymani zostali: korespondent tej gazety Jason Rezaian, jego żona Jegane Salehi, a także dwaj amerykańscy fotoreporterzy, którzy pracują jako wolni strzelcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(_Skender_ /CC/Flickr)

Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości w Teheranie Golamhusajn Ismaili potwierdził dziś, że w Iranie zatrzymano korespondenta amerykańskiego dziennika Washington Post i jego żonę, która również jest dziennikarką - podała oficjalna agencja prasowa IRNA.

_ Jesteśmy na etapie dochodzenia _ - oświadczył Ismaili i dodał, że dopiero po przesłuchaniach będzie w stanie podać dalsze informacje w tej sprawie. Nie powiedział, dlaczego zatrzymano dziennikarzy. Ismaili poinformował jedynie, że _ siły bezpieczeństwa mają całkowity nadzór nad krajem i kontrolują działalność wrogów _. _ Nie pozwolą one, by nasz kraj stał się obszarem działalności wrogów i ich agentów _ - dodał.

Wczoraj _ Washington Post _ podał, że ma wiarygodne informacje, z których wynika, iż we wtorek wieczorem zatrzymani zostali: korespondent tej gazety Jason Rezaian, jego żona Jegane Salehi, a także dwaj amerykańscy fotoreporterzy, którzy pracują jako wolni strzelcy.

38-letni Rezaian jest korespondentem _ WP _ w Teheranie od 2012 roku. Ma on amerykańskie i irańskie obywatelstwo; AFP podkreśla, że władze w Teheranie nie uznają podwójnego obywatelstwa. Żona Rezaiana jest Iranką, ale złożyła wniosek o możliwość stałego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pracuje dla dziennika _ National _ ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Departament Stanu USA poinformował, że słyszał doniesienia o zatrzymaniu _ trzech amerykańskich obywateli _ w Iranie. Nie był jednak w stanie podać szczegółów. Na razie nie ujawniono personaliów dwóch pozostałych zatrzymanych obywateli USA.

O natychmiastowe uwolnienie czwórki dziennikarzy zaapelował mający siedzibę w Nowym Jorku Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ). W komunikacie organizacja przypomniała o poprzednich przypadkach zatrzymywania zagranicznych dziennikarzy w Iranie. W 2009 roku przez cztery miesiące w areszcie przebywał irańsko-kanadyjski korespondent tygodnika _ Newsweek _ Maziar Bahari. W tym samym roku kilka miesięcy za kratkami spędziła też pracująca jako wolny strzelec Amerykanka Roxana Saberi.

Stany Zjednoczone i Iran zerwały stosunki dyplomatyczne po rewolucji islamskiej z 1979 roku, która obaliła proamerykańskiego szacha Mohammada Rezę Pahlawiego. Relacje między krajami, które mają rozbieżne interesy na Bliskim Wschodzie, wciąż są napięte.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz