Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
paliwa
28.05.2008 06:34

Zawadzka: Sarkozy namówi Tuska na obniżkę VAT?

Francuski prezydent, postawiony pod ścianą przez strajkujących rybaków chce namawiać Unię na obniżenie VAT na paliwa.

Podziel się
Dodaj komentarz

Francuski prezydent, postawiony pod ścianą najpierw przez strajkujących rybaków, ostatnio zaś przez kierowców w Caen chce namawiać Unię na obniżenie drakońskich podatków, które kraje członkowskie nakładać muszą na paliwa.

Niestety, obniżki VAT nie da się przeforsować bez zgody krajów członkowskich. Czyżby na dzisiejszym spotkaniu z Tuskiem prezydent Francji chciał poprosić naszego premiera o wsparcie?

Zwłaszcza, że na pomysł Sarkozy'ego niemal natychmiast zareagowała Komisja Europejska. Oczywiście, negatywnie. - _ Zasygnalizowalibyśmy producentom ropy: możecie podnosić ceny surowca, my będziemy manipulować podatkami, a za wszytko zapłacą unijni konsumenci _ - powiedział rzecznik KE Ferran Tarradellas.

Przypomnę, że podatki stanowią w Unii średnio połowę ceny paliwa. Teraz nareszcie wyjaśniono mi, dlaczego są one takie wysokie: tylko i wyłącznie dla mojego dobra, by chronić mnie przed wyższymi cenami paliw.

A Unia jest wobec obecnego kryzysu bezradna. Do tej pory nie może uzgodnić polityki dotyczącej paliw odnawialnych, których obowiązkowym limitom sprzeciwiają się Francja i Wielka Brytania. Zamiast tego jako wielki sukces ogłasza druk ulotek z 10 trywialnymi radami dla kierowców, jak jeździć najoszczędniej.

Inne propozycje ograniczają się do chęci _ rozmów _ z producentami ropy, którzy dostarczają jej _ zbyt mało _. Unia jest zdecydowanie bardziej skłonna do zezwolenia na wsparcie poszczególnych grup, które strajkami wymuszą rządową pomoc niż na rozwiązania systemowe. A takich chce Sarkozy.

I obawiam się, że tu mu nie pomoże największa nawet miłość między Paryżem a Warszawą.

Licząc na wsparcie zmian, prezydent Francji srogo się na Tusku zawiedzie.

W końcu nie dalej, jak wczoraj dowiedzieliśmy się, że rząd zamierza nałożyć akcyzę na sprężony gaz ziemny - najbardziej ekologiczne i najtańsze samochodowe paliwo na rynku. A nieco wcześniej wyjaśniał, że objęcie akcyzą węgla i koksu wynika z zasady powszechności opodatkowania wszystkich produktów energetycznych.

Autorka jest dziennikarką Money.pl

Tagi: paliwa, vat, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz