Notowania

Zawadzki: Premier dużo lata, ale w złym kierunku!

W efekcie przedstawiony nam budżet na przyszły rok to bujanie w obłokach.

Podziel się
Dodaj komentarz
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

*Rządzącym nie przestają dopisywać dobre humory. Projekt ustawy budżetowej na przyszły rok jest bowiem jeszcze bardziej optymistyczny niż opublikowany nie tak dawno Wieloletni Plan Finansowy. *

Według projektu budżetu, deficyt budżetu państwa na dzień 31 grudnia 2012 roku ma nie przekroczyć 35 miliardów złotych. We wcześniejszym dokumencie rząd wspominał o kwocie dwa miliardy złotych wyższej.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t49376.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/juz;w;przyszlym;roku;podwyzka;podatku;cit,142,0,825742.html) Już w przyszłym roku podwyżka podatku CIT?
Mało tego - według nieoficjalnych źródeł, deficyt w 2011 roku może okazać się o prawie 10 miliardów złotych niższy niż zapisane zostało w ustawie budżetowej i zamiast 40,2 mld zł może wynieść nawet 31 mld złotych. Wszystko dzięki zyskowi z Narodowego Banku Polskiego oraz wyższemu od prognoz wzrostowi PKB.

Najciekawsze jest to, że rządzący wciąż wierzą, że dochody z tytułu podatku płaconego przez przedsiębiorstwa, bez podnoszenia stawek, będą w ciągu roku rosnąć o 20 procent.

Być może to jest właśnie aktualizacja programu wyborczego Platformy Obywatelskiej z 2007 roku pod tytułem _ Polska zasługuje na cud gospodarczy? _ Metody są ciekawe. Wzrost dochodów bez podnoszenia podatków, prywatyzacja bez prywatyzacji, czy księgowa poprawa państwowych finansów bez niezbędnych reform?

Zbliżają się wybory. Zbliża się także czas na nowe obietnice i hasła. Może tym razem lepsze byłoby nieco dłuższe: _ Polska zasługuje na cud gospodarczy. Zrobimy niewiele, więc niewiele także zepsujemy. _

Jak dotąd ta strategia sprawdza się doskonale. Częste latanie rządowymi samolotami i długie weekendy polskiego premiera wcale nie zaszkodziły polskiej gospodarce. Donald Tusk lubi bujać w obłokach. Szef rządu wcale nie powinien zmieniać zamiłowania, ale wystarczyłoby, aby zamiast do Gdańska, od czasu do czasu poleciał do Aten. Może wówczas nieco wnikliwiej spojrzałby na liczby obrazujące polską gospodarkę i nie liczyłby jedynie na to, że może wszystko_ samo zaskoczy _. I zobaczyłby, jakie są skutki zbyt długiego bujania w obłokach, zamiast twardego stąpania po ziemi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t138855.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaskakujace;informacje;na;temat;deficytu,184,0,824504.html) Zaskakujące informacje na temat deficytu Dziura w finansach publicznych może się okazać w tym roku nawet o 9 miliardów mniejsza od prognozowanej.
Tagi: budżet 2012, rząd, budżet, po, tusk, premier, deficyt, zadłużenie, grecja, ateny, wiadomości, felieton
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz