Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zawieszenie działalności tylko dla firm jednoosobowych?

0
Podziel się:

Posłowie nie chcą już dłużej czekać na przygotowywany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Chcą uregulować rzeczy najpilniejsze dla 2 mln firm. Niestety, tylko tych najmniejszych.

*Posłowie nie chcą już dłużej czekać na przygotowywany przez rząd projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Chcą uregulować rzeczy najpilniejsze dla 2 mln firm. Niestety, tylko dla tych najmniejszych. *

Sejmowa Komisja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przewiduje możliwość zawieszania działalności gospodarczej, gdy firma boryka się z przejściowymi trudnościami finansowymi.

Powstał projekt ustawy

- Przedsiębiorcy od dawna domagają się umożliwienia im zawieszania działalności gospodarczej na pewien okres - mówi Jacek Piechota, przewodniczący Sejmowej Komisji Rozwoju Przedsiębiorczości. W tym czasie mogliby legalnie nie odprowadzać składek na ubezpieczenia społeczne, a ZUS -owi nie wolno byłoby od nich żądać uregulowania zaległości finansowych za ten okres - dodał poseł.Posłowie zaproponowali, aby przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników, zleceniobiorców i innych osób mógł na swój wniosek czasowo zaprzestać wykonywania działalności gospodarczej na okres nie dłuższy niż rok

Możliwość zawieszenia działalności przyznano tylko przedsiębiorcom, którzy prowadzą ją jednoosobowo, ponieważ tylko w ten sposób można uniknąć problemów ze zwalnianiem pracowników i zleceniobiorców w tym okresie - tłumaczy poseł Tomasz Szczypiński (PO), przewodniczący podkomisji.

Zawieszenie na wniosek

Z wnioskiem o zawieszenie działalności nie mógłby jednak wystąpić przedsiębiorca, wówczas gdyby prowadził działalność gospodarczą objętą koncesjonowaniem albo regulowaną. Wniosek sporządzony na specjalnie w tym celu opracowanym formularzu powinien zawierać między innymi oświadczenie o tym, że przedsiębiorca spełnia wymogi do zaprzestania wykonywania działalności i wskazywać na długość okresu, przez który nie planuje prowadzić firmy.

Okres ten liczyłby się od dnia, w którym decyzja o zaprzestaniu wykonywania działalności stała się ostateczna.

Natomiast organ ewidencyjny musiałby wówczas wydać decyzję o czasowym zaprzestaniu przez konkretnego przedsiębiorcę wykonywania działalności gospodarczej i drogą elektroniczną powiadomić o tym urząd statystyczny, naczelnika urzędu skarbowego oraz oddział ZUS. Natomiast decyzja zostałaby wpisana do ewidencji prowadzonej przez gminę właściwą dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy.

- Nie mogliśmy już dłużej czekać na to, aż zakończą się konsultacje międzyresortowe i projekt rządowy wpłynie do Sejmu - mówi poseł Tomasz Szczypiński.

Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, zaproponowana przez Komisję koncepcja wprowadzenia instytucji zawieszenia działalności gospodarczej jest o wiele lepsza od projektu Ministerstwa Gospodarki przedstawionego na początku czerwca. Instytucja zawieszenia działalności gospodarczej w przygotowywanym projekcie rządowym zawiera wiele luk i sprzeczności, co KIG sugerował już ponad 2 tygodnie temu - dodał Arendarski.

Niestety przedstawiony przez Komisję Rozwoju Przedsiębiorczości projekt nowelizacji, przy wszystkich jego zaletach, zawiera także jedną podstawową wadę - ogranicza możliwość zawieszenia działalności gospodarczej jedynie do przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników.

wiadomości
gospodarka
najważniejsze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)