Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zbigniew Chlebowski z PO mówi, że PGNiG nie może stracić zaufania inwestorów

0
Podziel się:
Zbigniew Chlebowski z PO mówi, że PGNiG nie może stracić zaufania inwestorów

Money.pl: Czy PO poprzez PiS jeśli ten złoży projekty ustaw przewidujące nacjonalizację PGNiG?

Zbigniew Chlebowski: Nigdy nie byliśmy za nacjonalizacją PGNiG-u, natomiast uważaliśmy, że infrastruktura przesyłowa, która jest w rękach PGNiG-u powinna być w rękach skarbu państwa. Nie wiem na czym ma polegać nacjonalizacja PGNiG, którą chce zaproponować PiS i jestem przeciwny takim projektom. Natomiast, jeśli minister skarbu zgłosi sensowny projekt, w wyniku którego skarb państwa będzie właścicielem sieci przesyłowej, to bez wątpienia Platforma taki projekt poprze.

Money.pl: Będzie się to wiązało z pewnymi kosztami, skąd wziąć na to pieniądze?

Z.Ch.: Dlatego dzisiaj trzeba mówić o tym jak o jakimś projekcie, pomyśle, a stanowisko ostateczne ustalimy kiedy będziemy znali szczegóły. Infrastruktura przesyłowa przez długi czas znajdowała się w rękach SP, wiec nie sądzę, aby na odzyskanie kontroli nad nią potrzebna były jakieś specjalne środki.

Money.pl: Wzrost wartości akcji spółki leży także w interesie skarbu państwa, więc czy spółka państwowa nie powinna także dbać o swój zysk?

Z.Ch.: Już wcześniej sugerowaliśmy, że zanim nastąpi upublicznienie akcji PGNiG na giełdzie, to powinna być z niego wydzielona część dotycząca infrastruktury przesyłowej. Uważaliśmy, że umowa leasingowa dla tej spółki przesyłowej jest niekorzystna, stąd nasze protesty w sprawie jej prywatyzacji. Absolutnie nie możemy sobie pozwolić na to, żeby spółka giełdowa w jakiś sposób straciła zaufanie inwestorów i tych wszystkich, którzy kupili jej akcje, bo to byłoby oszustwo ze strony SP.

Money.pl: Może zamiast nacjonalizacji części przedsiębiorstwa lepszym wyjściem byłoby udoskonalenie instrumentów zajmujących się regulacją cen gazu, aby uchronić interesy konsumentów?

Z.Ch.: W Polsce SP powinien ograniczać swoją rolę. Powinniśmy wycofywać się z wielu instrumentów gospodarczych na rzecz powstawania mocnych regulatorów, którzy dbają o to, żeby ceny nie wzrastały w sposób nieuzasadniony. I to jest rola dobrze zbudowanego regulatora.

Money.pl: Czy oferta publiczna PGNiG może zagrażać bezpieczeństwo energetycznemu kraju, jak twierdzi minister skarbu?

Z.Ch.: PGNiG na giełdzie nie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu kraju. Wydaje mi się, że oprócz PGNiG-u musimy się koncentrować na bardzo poważnej debacie dotyczącej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski. Należy szukać innych źródeł gazu niż gaz rosyjski, który idzie jednym gazociągiem jamalskim. To jest w tej chwili najważniejsze zadanie dla resortu gospodarki i skarbu państwa.

Pytała: Donata Wancel

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)