Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zboże w Europie ma potanieć w perspektywie...

0
Podziel się:

W perspektywie 2022 roku ceny zbóż pozostaną zmienne, ale powinny nieco spaść, także ceny produktów rolnych będą niestabilne, natomiast dochody w rolnictwie będą nadal spadać.

Zboże w Europie ma potanieć w perspektywie...
(Nachiel/cc/wikipedia)

W perspektywie 2022 roku ceny zbóż pozostaną zmienne, ale powinny nieco spaść, także ceny produktów rolnych będą niestabilne, natomiast dochody w rolnictwie będą nadal spadać - przewiduje KE we wstępnym raporcie na temat trendów na rynkach rolnych.

_ - Od 2000 r. utrzymuje się rosnący trend cen (nieprzetworzonych produktów rolnych) _ - powiedział szef analiz ekonomicznych w dyrektoriacie Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Tassos Haniotis. Zaznaczył, że ceny nawozów i energii wzrosły bardziej niż produktów rolnych. W 2012 r. ceny produktów rolnych wzrosły w stosunku do 2005 r. o ok. 60 procent.

KE przewiduje, że w przyszłości będzie napięta sytuacja na rynku zboża, ryżu, cukru i roślin oleistych (np. rzepak), bo będzie rósł na nie popyt. Do 2022 r. będzie rosło użycie tych zasobów do produkcji biopaliw (do ok. 8 proc. całego popytu), stabilnie powinien się zachowywać, a nawet lekko spaść popyt na te zasoby w związku z produkcją pasz (poniżej 60 proc. w 2022 r.) i żywności (powyżej 20 proc. w 2022 roku).

_ - Przewidujemy, że ceny zbóż będą nadal zmienne, ale spadną wobec obecnych poziomów _ - zaznaczył Haniotis. W 2012 r. tona pszenicy, kukurydzy i jęczmienia kosztowała ok. 200 euro. W 2022 r. jęczmień ma kosztować ok. 170 euro za tonę, kukurydza - ok. 190 euro/t, a pszenica - nieco powyżej 200 euro/t.

Analitycy KE spodziewają się poprawy na unijnym rynku mięsnym wobec obecnej sytuacji naznaczonej suszami i rosnącymi kosztami produkcji. _ - Popyt pozostanie silny, z czego skorzystają zwłaszcza dwa sektory: wieprzowiny i drobiu _ - powiedział Haniotis. Dodał jednak, że popyt na rynku mięsa będzie wrażliwy na wzrost gospodarczy. Konsumpcja wołowiny na jednego mieszkańca powinna wynieść w 2022 r. ok. 17 kg, drobiu - ok. 23 kg i wieprzowiny - nieco powyżej 40 kg.

KE przewiduje też, że sytuacja na rynku produktów mlecznych będzie w długim okresie _ wyglądać pozytywnie _ m.in. dzięki rosnącemu eksportowi sera, ale w krótkim okresie wpłyną na ten rynek skutki susz i likwidacja kwot mlecznych w 2015 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Tam żniwa idą najlepiej. Rolnicy skarżą się na... Trwają zbiory zbóż, najbardziej zaawansowane żniwa są na południu Polski.
Potężna susza niszczy wielki spichlerz Azji Gospodarstwa rolne z obwodu aktiubińskiego, położonego na zachodzie Kazachstanu straciły już trzecią część tegorocznego zboża.
Chiny marnują miliony ton żywności. Dlaczego? 25 mln ton zboża rocznie tracą Chiny z powodu przestarzałego sprzętu do jego przechowywania, prymitywnych technologii i złego stanu urządzeń. To ponad 8 zmagazynowanego ziarna.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)