Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zbrojeniówka chce zamówień w polskiej armii tylko dla siebie. Szykują się protesty

0
Podziel się:

Związkowcy obawiają się wchodzącej w życie w sierpniu dyrektywy unijnej, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii.

Zbrojeniówka chce zamówień w polskiej armii tylko dla siebie. Szykują się protesty
(Anna Pawlak/isaf.wp.mil.pl)

**8 sierpnia rozpocznie się dziesięciodniowe pogotowie strajkowe w zakładach przemysłu zbrojeniowego - poinformował przewodniczący Solidarności w zbrojeniówce Stanisław Głowacki.

Związkowcy obawiają się wchodzącej w życie w sierpniu dyrektywy unijnej, która umożliwi zagranicznym koncernom uczestnictwo w przetargach na dostawy dla polskiej armii. Według Głowackiego kraje Europy zachodniej zastosowały rozwiązania prawne, które chronią ich przemysł zbrojeniowy. Związkowcy chcą, by polski rząd też podjął takie działania osłonowe.

20 lipca w Skarżysku-Kamiennej (Świętokrzyskie) Sekcja Krajowa Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ _ Solidarność _ i Związek Zawodowy Pracowników Przemysłu Elektromaszynowego powołały wspólny komitet protestacyjny.

Zgodnie z przyjętym przez komitet harmonogramem, pogotowie strajkowe, polegające na oflagowaniu zakładów i prowadzeniu akcji informacyjnej wśród pracowników i w mediach na temat protestu, potrwa do 18 sierpnia. _ - Nie ukrywamy, że jeżeli do tego czasu strona rządowa nie odejmie z nami rozmów, to rozważamy strajki ostrzegawcze, a w dalszej perspektywie demonstracje _ - mówił Głowacki.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/t77123.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/f-16;w;polsce;to;nie;tylko;symbol,238,0,840942.html) "F-16 w Polsce to nie tylko symbol"
Do akcji przystąpią m. in. Zakłady Metalowe _ Mesko _ w Skarżysku-Kamiennej, Fabryka Broni _ Łucznik _ w Radomiu, Huta Stalowa Wola, Zakłady Mechaniczne _ Bumar-Łabędy _ w Gliwicach.

Podczas posiedzenia komisji trójstronnej z udziałem przedstawicieli ministerstw skarbu, gospodarki, obrony narodowej i związkowców ustalono, że związkowcy wspólnie z pracodawcami ustalą działania, które pozwolą złagodzić negatywne skutki obowiązywania unijnej dyrektywy. W przyszłym tygodniu rezultaty spotkań w swoich zakładach przedstawią w ministerstwie gospodarki. Planowane jest także spotkanie z nowym ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem.

Szef Solidarności w zbrojeniówce wyraził nadzieję, że dzięki rozmowom z rządem, nie dojdzie do strajku okupacyjnego.

Związkowcy domagają się także zamówień wieloletnich, środków na badania i rozwój, promocji na rynkach zagranicznych oraz środków na restrukturyzację zatrudnienia.

Związkowcy chcą wstrzymania realizacji programu konsolidacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. Związki akceptują program, ale chcą, żeby był realizowany albo w pełni, albo wcale. Według Głowackiego realizowana jest restrukturyzacja zatrudnienia i restrukturyzacja majątku, a rząd nie wywiązuje się ze swojej części programu - nie rozwiązał m.in. kwestii zamówień wieloletnich oraz środków na badania i rozwój.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t83645.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zbrojeniowka;nie;pojdzie;pod;mlotek,190,0,693438.html) Zbrojeniówka nie pójdzie pod młotek
Zgodnie z rządowym programem 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych zostanie włączonych do grupy Bumar w tym roku, m.in. Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich, gdzie produkuje się transportery Rosomak oraz Wojskowe Zakłady Uzbrojenia w Grudziądzu. Pracownicy zakładów sprzeciwiają się konsolidacji z Bumarem.

Pod koniec czerwca sejmowa komisja obrony zaapelowała do premiera o ponowne rozważenie celowości włączenia do Bumaru wojskowych zakładów remontowo-produkcyjnych. Zdaniem posłów wyniki finansowe podległych MON zakładów są zadowalające, a przy decyzji o przekształceniach należy uwzględnić opinię strony społecznej i związków.

Posłowie zasugerowali też rozważenie, czy nie należałoby przyjąć programów wsparcia polskich zakładów zbrojeniowych, także w kontekście unijnej dyrektywy zobowiązującej do otwarcia rynku zamówień wojskowych na konkurencję z UE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/247/t137463.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/klich;potrzebujemy;stutysiecznej;armii,171,0,812459.html) Klich: Potrzebujemy stutysięcznej armii Wśród priorytetów znalazły się przetargi na samoloty i śmigłowce oraz modernizacja marynarki wojennej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/t85793.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zaopatrzeniowiec;przerabial;psie;zarcie;na;konserwe;dla;wojska,31,0,878623.html) Rosyjska armia miała to jeść zamiast psów Pomysłowy szef zaopatrzenia w jednostce wojskowej stacjonującej na rosyjskim Dalekim Wschodzie opatrzył etykietkami z napisem _ gulasz wołowy _ puszki z konserwą mięsną dla psów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t90525.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polskie;wojsko;leci;na;igrzyska;po;medale,91,0,871259.html) Polskie wojsko leci na igrzyska. Po medale Polscy sportowcy wojskowi wylatują dziś na Światowe Wojskowe Igrzyska w Rio de Janeiro. Ceremonia otwarcia zawodów odbędzie się 16 lipca.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)