Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zgoda na utworzenie Polskiego Holdingu Farmaceutycznego

0
Podziel się:

Rząd zgodził się na utworzenie Polskiego Holdingu Farmaceutycznego (PHF) początkowo tylko z Polfy Warszawa i Pabianice. Trzeci podmiot - Polfa Tarchomin ma zostać włączony do holdingu do 30 września

- poinformowało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.

Pierwotnie plan utworzenia holdingu zakładał połączenie od razu trzech Polf: Warszawa, Pabianice i Tarchomin.

"W pierwszym etapie minister Skarbu Państwa zawiąże spółkę akcyjną Polski Holding Farmaceutyczny, której kapitał zakładowy zostanie pokryty aportem w postaci 18.400.000 akcji spółki Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA z siedzibą w Warszawie oraz 12.800.000 akcji spółki Pabianickie Zakłady Farmaceutyczne Polfa SA z siedzibą w Pabianicach" - napisano.

Równolegle z powołaniem holdingu będzie prowadzona restrukturyzacja Polfy Tarchomin.

"W drugim etapie – po przeprowadzeniu restrukturyzacji do 30 czerwca br., ale nie później niż do 30 września br. – minister Skarbu Państwa wniesie na kapitał zakładowy holdingu 6.043.710 akcji spółki Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne +Polfa+ SA z siedzibą w Warszawie" - dodano.

W połowie marca minister Skarbu Państwa Zbigniew Kaniewski powiedział, że powodem zmiany koncepcji utworzenia PHF jest zadłużenie Polfy Tarchomin, które może niekorzystnie wpłynąć na wycenę holdingu.

W listopadzie 2003 r. rząd zaakceptował program utworzenia holdingu od razu z trzech Polf, należących w 100 proc. do Skarbu Państwa. Utworzenie struktury holdingu miało potrwać trzy miesiące od daty przyjęcia programu przez rząd.

Aby ułatwić holdingowi dostęp do kapitału, założono wówczas szybką (już w 2004 r.) prywatyzację giełdową podmiotu.

Ofertę publiczną holdingu MSP zaplanowało na koniec 2004 roku, a do inwestorów mogłoby trafić 30 proc. akcji.

wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)