Notowania

handel w święta
27.05.2012 10:22

Zielone Świątki. Dziś nie zrobisz zakupów

Dzisiaj przypada jeden z 13 dni w roku, ustawowo wolnych od pracy. Zamknięte są sklepy i supermarkety.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eliandric/iStockphoto)

Zielone Świątki, czyli święto Zesłania Ducha Świętego jest jednym z najważniejszych świąt chrześcijańskich. Dzisiejszy dzień jest ustawowo wolny od pracy, więc nieczynne są duże sieci handlowe i supermarkety.

Od pięciu lat Zielone Świątki, obchodzone zawsze 50 dni po Wielkanocy, są w Polsce dniem ustawowo wolnym od pracy. Dziś zakupy zrobimy więc tylko w niektórych małych sklepach, w których pracują ich właściciele.

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, popularnie nazywana Zielonymi Świątkami, jest obchodzona na pamiątkę wydarzenia w Wieczerniku, gdy na zebranych tam apostołów i Maryję zstąpił Duch Święty w postaci języków ognia. Zielone Świątki są obchodzone tydzień po Wniebowstąpieniu Chrystusa, a ponieważ przypadają 50 dni po Zmartwychwstaniu, nazywane są _ Pięćdziesiątnicą _.

Uroczystość Zielonych Świąt kończy w Kościele okres wielkanocny. Jest to jedno z najstarszych świąt w kalendarzu liturgicznym, obchodzone już w czasach apostolskich. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa, w wigilię Zesłania Ducha Świętego udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania mszy świętej, róż oraz innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie.

Czytaj więcej w Money.pl
Planujesz zakupy? Jutro ich nie zrobisz Centra handlowe i supermarkety będą zamknięte. Co innego małe sklepy.
Wielka sieć zwalnia ludzi. Tysiące na bruk Zdaniem związkowców, cięcia mogą dotknąć nawet trzech tysięcy pracowników. Będą protestować.
Szturmujemy centra handlowe. Dlatego 1 i 3 maja wielkie sieci handlowe będą nieczynne.
Tagi: handel w święta, święto, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz