Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zielone światło dla przedłużenia linii kredytowej z MFW

0
Podziel się:

NBP: Nie jest to konieczne, ale poprzemy starania rządu.

Zielone światło dla przedłużenia linii kredytowej z MFW
(PAP/Paweł Kula)

Zarząd Narodowego Banku Polskiego podtrzymuje stanowisko, że obecnie polska gospodarka nie potrzebuje Elastycznej Linii Kredytowej. NBP podkreśla jednak, że poprze ewentualne starania rządu, jeśli ten wystąpi do Międzynarodowego Funduszu Walutowego o przedłużenie tej formy wsparcia.

Dziś wygasa zawarte rok temu porozumienie z MFW, na mocy którego do dyspozycji Polski była kwota przekraczająca 20 miliardów dolarów. Z możliwości finansowego wsparcia nasz kraj jednak nie skorzystał.

Wiceprezes NBP Witold Koziński (na zdjęciu) zapewnia, że choć w ocenie banku centralnego przedłużenie linii kredytowej nie jest konieczne, nikt nie będzie przeszkadzał rządowi, jeśli ten zdecyduje się na taki krok.

ZOBACZ TAKŻE: Rząd upiera się przy linii kredytowej MFW
W wypowiedziach członkowie rządu wielokrotnie zgłaszali chęć przedłużenia Elastycznej Linii Kredytowej, jednak jak dotąd gabinet Donalda Tuska nie wystąpił z takim wnioskiem.

Elastyczna Linia Kredytowa jest udostępniana przez Międzynarodowy fundusz Walutowy krajom o solidnych podstawach gospodarczych w celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się kryzysu finansowego.

Zmiana ustawy o NBP już jutro?

Pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o Narodowym Banku Polskim przeprowadzi jutro sejmowa komisja finansów publicznych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, prezesa NBP w czasie jego nieobecności zastępuje wiceprezes NBP, pierwszy zastępca. Projekt PO doprecyzowuje reguły zastępowania szefa banku centralnego _ w odniesieniu do poszczególnych przyczyn zakończenia kadencji dotychczasowego piastuna tego organu _ - napisano w uzasadnieniu projektu.

Projekt autorstwa PO przewiduje rozwiązania, które pozwalają na _ płynne wykonywanie zadań ciążących na organach Narodowego Banku Polskiego po upływie kadencji prezesa NBP, a przed objęciem obowiązków przez nowego prezesa NBP _.

Jeśli opinie prawne i ekspertyzy będą pozytywne, to głosowanie noweli ustawy o NBP będzie miało miejsce jeszcze podczas tego posiedzenia Sejmu._ Autorzy projektu podkreślają, że ciągłość działań NBP jest konieczna dla zagwarantowania bezpieczeństwa finansowego państwa i stabilności polityki pieniężnej. W sytuacji, gdy zakończyła się sześcioletnia kadencja prezesa NBP, a Sejm nie dokonał wyboru następcy, osoba dotychczas sprawująca tę funkcję powinna pełnić obowiązki prezesa NBP do czasu objęcia obowiązków przez nowego prezesa NBP. Następuje to z chwilą złożenia przez prezesa NBP przysięgi wobec Sejmu _ - przewiduje projekt.

_ Pozostałe przyczyny (rezygnacja, śmierć, odwołanie) uzasadniają wykonywanie obowiązków prezesa NBP przez wiceprezesa NBP - pierwszego jego zastępcę do czasu objęcia obowiązków przez nowego piastuna tego organu _ - dodano w uzasadnieniu.

Autorzy projektu zaznaczają, że przyszła ustawa nie spowoduje żadnych skutków społecznych, gospodarczych, ani finansowych. _ Projekt nie pociąga za sobą obciążenia budżetu państwa ani budżetów jednostek samorządów terytorialnego _ - podkreślono.

Przyszła ustawa jest zgodna z prawem Unii Europejskiej. Ma ona wejść w życie z dniem ogłoszenia.

Bankiem centralnym kieruje zastępca Sławomira Skrzypka ( http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=-1%20year&de=today&sdx=0&i=&ty=1&s%5B0%5D=inflacja&fg=1&w=450&h=200&cm=0 Inflacja ) Źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)