Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Ziętek: Prywatyzacja kopalni JSW to rabunek

0
Podziel się:

Zdaniem szefa Sierpnia 80 górnicy nie chcą łapówki.

Ziętek: Prywatyzacja kopalni JSW to rabunek

Money.pl: Ile wynosi średnia płaca w Polsce?

*Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego _ Sierpień 80 _: *Coś około 3,4 tysiąca złotych brutto.

Średnie zarobki w Jastrzębskiej Spółce Węglowej sięgają 7 tysięcy złotych. Nie uważa Pan, że domaganie się podwyżek przy tak dużej liczbie już funkcjonujących przywilejów jest nie na miejscu?

Kwota, o której Pan mówi, zawiera już w sobie te dodatki, jak barbórka, trzynasta i czternasta pensja, deputat węglowy. Czy uważa Pan, że skoro górnicy zarabiają powyżej średniej krajowej to nie mogą mieć jeszcze lepiej? To myślenie charakterystyczne dla liberałów. Aby wszystkim pogarszać, a nie polepszać.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/175/t137647.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/gornicy;z;jsw;zarabiaja;6;8;tys;zl;miesiecznie;chca;podwyzek,18,0,814098.html) Górnicy z JSW zarabiają 6,8 tys. zł miesięcznie. Chcą podwyżek

Nie twierdzę, żeby pogarszać. Chodzi tylko o sens ekonomiczny tych podwyżek, które będą kosztować spółkę dodatkowych dwieście milionów złotych.

Ale spółkę na to stać. Tylko w ubiegłym roku wypracowała ponad miliard złotych zysku netto. Płaci duże podatki, całe górnictwo z tego tytułu odprowadziło do budżetu ponad siedem miliardów złotych w ubiegłym roku. Wreszcie trzeba pamiętać o tym, że górnicy z JSW w 2009 roku zgodzili się na obniżki wynagrodzeń, co w trudniejszym momencie pozwoliło spółce zaoszczędzić sto milionów złotych.

A nie lepiej zainwestować te pieniądze w rozwój spółki?

Te pieniądze się górnikom należą. Co więcej, wyniki spółki mogłyby być znacznie wyższe, gdyby nie fatalne zarządzanie nią. Wystarczy wspomnieć, że na opcjach walutowych firma straciła więcej, niż teraz domagają się górnicy. Im łatwo wypominać, ale z tamtej sprawy nikt nie wyciągnął konsekwencji.

I dlatego popiera Pan teraz protest w JSW?

Nie tylko dlatego. Górnicy mają rację sprzeciwiając się prywatyzacji. Do tej pory rząd nie pokazał im ani jednego argumentu, który by ich do niej przekonał. Jedyny cel tej prywatyzacji to ratowanie budżetu kwotą trzech miliardów złotych. A przecież ani grosz z tej kwoty nie pójdzie do samej spółki. Nie widzę uzasadnienia, by spółka była przedmiotem rabunku przez rząd.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t124005.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zwolinski;bezwstydny;jak;gorniczy;zwiazkowiec,174,0,814510.html) Zwoliński: Bezwstydny jak górniczy związkowiec

Ale nikt tu przecież nie mówi o rabunku. Trudno też mówić o prywatyzacji, skoro Skarb Państwa zachowa ponad 50 procent akcji. To tylko upublicznienie spółki na giełdzie.

A co to jest upublicznienie? To jakaś nowomowa, którą rząd mydli wszystkim oczy. Chociaż Skarb Państwa zachowa kontrolę, to akcje kupią instytucje finansowe, czy inni inwestorzy prywatni.

A górnicy dostaną te akcje za darmo, podczas gdy inni będą je kupować. Co więcej, będą one przysługiwać nawet osobom nieuprawnionym ze względu na krótki staż pracy. Mają więc szanse bardzo skorzystać na giełdowym debiucie JSW.

Ciągle nie rozumiem, jak w ogóle można było zapowiedzieć prywatyzację bez wcześniejszego podpisania układu zbiorowego z załogą, zapewnieniu pracowników o gwarancjach zatrudnienia. Górnicy już mają doświadczenia ze sprzedawaniem swoich miejsc pracy za 50 tysięcy złotych w ramach programów dobrowolnych odejść. Teraz proponuje się im pakiety akcji za około 30 tysięcy złotych. Nie chcą takiej łapówki, bo podobne pieniądze zarobią w około pół roku.

Nie rozumiem. Przecież nikt nie mówi o oddawaniu miejsca pracy, odejściach...

W zamian za tę łapówkę mają szansę pozbyć się gwarancji zatrudnienia i dotychczas wypracowanych przywilejów. Nie pójdą na to.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/t137128.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprawdz;na;jakich;debiutach;zarobisz;w;tym;roku,237,0,808685.html) Sprawdź, na jakich debiutach zarobisz w tym roku Ale zarząd i Skarb Państwa oferują gwarancje zatrudnienia.

Póki co nikt nie podpisał układu zbiorowego, więc istnieje ryzyko, że gwarancje nie zostaną potwierdzone. Rząd miota się od ściany do ściany. Najpierw mówił też o akcjach dla wszystkich. Teraz straszy, że jak będzie strajk, to nieuprawnieni akcji wcale nie dostaną. To wszystko sprawia, że górnicy tracą zaufanie, zwiększa się napięcie.

Gwarancje zatrudnienia i darmowe akcje to za mało, żeby przekonać do giełdy?

Nie chodzi o to, że to za mało. Górnicy nie mają teraz ani krzty zaufania od rządu i prezesa JSW. Rok temu sprzeciw wobec prywatyzacji byłby mniejszy, byłoby nawet wiele przychylnych głosów.

Co więc się w tym czasie zmieniło?

Ani prezes, ani Skarb Państwa nie chcieli rozmawiać z załogą JSW. A skoro nie chcieli rozmawiać, to niech teraz nie narzekają, że spartolili robotę. Blokowanie prywatyzacji przez załogę to głównie ich zasługa.

Ale co konkretnie spartolili?

W lutym, gdy nie było jeszcze mowy o strajku, podczas spotkania zespołu trójstronnego do spraw górnictwa pytaliśmy o tę prywatyzację. Chodziło o to, by usłyszeć, jaki jest jej cel, jak będzie dokładnie wyglądać, czy będzie to sprzedaż już istniejących akcji na giełdzie czy też nowa emisja. Usłyszeliśmy, że jeszcze nie wiadomo, jak będzie, ale wiadomo, że w czerwcu. Jeżeli tak się traktuje ludzi, to proszę się teraz nie dziwić tej niechęci i oporowi przeciw prywatyzacji.

Co rząd i władze spółki powinny więc zrobić, żeby przekonać związkowców do tego debiutu?

Oczekuję odpowiedzi, po co taki krok, jaki jest jego cel. Bo póki co, nie ma odpowiedzi poza ogólnikowymi hasłami, że prywatne jest lepsze od państwowego. A odpowiedzi nie ma, bo chodzi tu tylko o ratowanie kasy państwa. Rząd wychodzi z założenia: napadnijmy na kogoś i ratujmy budżet.

Dlaczego napad, skoro to akcje Skarbu Państwa?

Tę samą kwotę można byłoby uzyskać przez trzy, cztery lata z dywidend płaconych przez spółkę. Byłyby więc pieniądze i to bez utraty akcji. Ale do tego potrzebny jest sprawny zarząd, którego brakuje.

Skoro zarząd jest zły, to może właśnie giełda jest dobrym rozwiązaniem dla pracowników. Bo nowi inwestorzy zawsze mają szansę wpłynąć na politykę kadrową spółki i wybrać dobrych menedżerów.

To samo można osiągnąć bez wejścia na giełdę. Jeżeli prezesowi tak zależy na tym debiucie, to sam powinien odejść, bo to on jest największą przeszkodą udanej prywatyzacji. Swoją dymisją dałby szansę na nowe otwarcie i nowe rozmowy.

Z konfliktu o podwyżki i prywatyzację robi się więc konflikt personalny. Górnicy strajkują, bo nie chcą prezesa?

Nie. Nie jesteśmy uparciuchami, którzy postanowili za wszelką cenę zablokować debiut. Górnikom naprawdę chodzi o dobro kopalni. A skoro widzą, że sprawy idą w złą stronę, to protestują.

A może strajk to wynik obaw o zmiany i utratę przywilejów?

Traktujemy to bardzo poważnie. To nie jest tak, że protestujemy z dnia na dzień. Ostrzegaliśmy rząd od wielu miesięcy, żeby z nami rozmawiali. Ten strajk to również dla nas ostateczność.

Do czego górnicy w tym proteście mogą się posunąć?

Górnicy są rozsądnymi ludźmi, mają rodziny, dzieci. Pracują dla własnych wynagrodzeń i będą dbali o miejsca pracy i kopalnie. Nie posuną się do niczego, co może kopalniom zagrozić. Tę odpowiedzialność mają.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/92/t74844.jpg ) ] (http://praca.money.pl/wiadomosci/artykul/zdecydowali;przerwa;prace;na;dwa;dni,193,0,810177.html) Zdecydowali, przerwą pracę na dwa dni Za tydzień we wszystkich zakładach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpocznie się strajk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/188/t85180.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/referendum;w;jsw;gornicy;chca;strajku,119,0,809335.html) Referendum w JSW: Górnicy chcą strajku Trzy czwarte z ponad 22-tysięcznej załogi Jastrzębskiej Spółki Węglowej poparło postulaty m.in. w sprawie podwyżki płac.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t95581.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/chca;10;proc;podwyzki;rusza;na;stolice,181,0,801717.html) Chcą 10 proc. podwyżki. Ruszą na stolicę? W tym tygodniu rozstrzygnie się, czy wybuchnie strajk generalny w polskich kopalniach.
wiadomości
wywiad
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)